Czy Miód Może Się Zepsuć Lub Przeterminować? (Ważne Fakty)

Zastanawiasz się nad tym, czy miód może się zepsuć lub, czy ma datę ważności?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Miód nie może się przeterminować i jeśli jest odpowiednio przechowywany, nie zepsuje się. Jeśli jednak jest wystawiony na działanie wilgoci, może się sfermentować i zepsuć.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Czy miód może się przeterminować?

Żaden rodzaj miodu naturalnego nie może się przeterminować, ponieważ miód nie psuje się.

Miód może jednak zmienić swój kolor i teksturę. Może zmienić kolor z jasnego na ciemny, a jego tekstura może przechodzić z gładkiej i cienkiej na grubą i ziarnistą w procesie zwanym krystalizacją. 

Na szczęście żadna z tych zmian nie powoduje, że miód jest niebezpieczny do spożycia. Jeśli jednak miód zostanie wystawiony na działanie wilgoci, może fermentować i psuć się, i będzie śmierdzący, kwaśny, spleśniały i nieapetyczny.

Mniej przetworzone miody, takie jak surowy miód będą bardziej podatne na ciemnienie lub krystalizację. 

W wielu miejscach sprzedawany jest miód pasteryzowany, czyli miód poddany obróbce cieplnej. Taki miód dłużej zachowuje płynność i klarowność, ale obróbka może usunąć niektóre naturalne przeciwutleniacze i korzyści zdrowotne występujące w miodzie nieprzetworzonym.

Dlaczego miód nigdy się nie psuje?

Miód jest z natury wrogi dla drobnoustrojów i bakterii. Ten produkt to tak naprawdę cukier o bardzo niskiej zawartości wilgoci i kwaśnym pH, co stwarza środowisko, w którym bakterie nie mogą się rozwijać.

Miód może się nie psuć, ponieważ pszczoły przetwarzają go poprzez połykanie nektaru i zwracanie go do plastrów.

Enzym w ich żołądkach rozkłada nektar na kwas glukonowy i nadtlenek wodoru. Ten ostatni to naturalny środek antyseptyczny, sprzedawany do leczenia wszelkiego rodzaju ran i dolegliwości. 

Innymi słowy, poza naturalną odpornością na bakterie, nadtlenek wodoru zawarty w miodzie odstrasza wszelkie mikroorganizmy, które chcą się przedostać do miodu.

Dlaczego miód ma datę ważności?

Miód nie psuje się, ale ma datę ważności, ponieważ producent chce przekazać, kiedy produkt zachowa najwyższą jakość i do kiedy najlepiej go spożyć. 

Jeśli zbliża się data ważności Twojego miodu, nadal jest bezpieczny do spożycia, o ile nie jest wyraźnie sfermentowany.

Czy możesz jeść ciemny lub twardy miód?

Zarówno miód ciemny, jak i twardy (skrystalizowany) są bezpieczne do spożycia. Możesz łatwo przywrócić skrystalizowany miód do stanu płynnego, umieszczając otwarty słoik w garnku z ciepłą, ale nie wrzącą wodą. 

Co kilka minut wyjmuj miód i mieszaj. Używaj czystego naczynia i nie pozwól, aby woda dostała się do słoika. 

Nie zaleca się podgrzewania miodu w mikrofalówce, ponieważ trudno jest go równomiernie podgrzać i łatwo go przegrzać, co może zniszczyć składniki odżywcze.

Jak prawidłowo przechowywać miód?

Przechowuj miód szczelnie przykryty, aby nie dopuścić do niego powietrza i wilgoci. 

Idealne miejsce przechowywania powinno być chłodne i nienasłonecznione. Spiżarnia lub ciemna szafka mogą być dobrymi lokalizacjami dla słoika miodu.

Miód można przechowywać w lodówce, ale spowoduje to jego szybszą krystalizację i po wyjęciu trzeba go będzie upłynniać.

Pamiętaj, by nigdy nie używać brudnych, lub mokrych naczyń do wyjmowania miodu ze słoika. Może to spowodować rozwój bakterii i pleśni.

Więcej na temat przechowywania miodu przeczytasz w tym artykule.