Przeterminowane Masło- Czy Można Je Jeść?

Czy masło po terminie to duży problem?

Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Czy masło ma termin ważności?

Masło traci ważność i popsuje się, nawet jeśli jest przechowywane w lodówce, dlatego dobrym punktem wyjścia jest sprawdzenie daty ważności na opakowaniu. 

Masło powinno być przechowywane przynajmniej do tej daty. Jeśli jest dobrze zapakowane i przechowywane w lodówce lub zamrażarce, może być dobre do spożycia od miesiąca do roku po dacie ważności.

Im dłużej masło jest wystawione na działanie ciepła, światła i tlenu, tym bardziej tłuszcz w środku się rozkłada, co powoduje, że się psuje. Niższe temperatury, na przykład w lodówce, pomagają to opóźnić.

Podczas gdy wszystkie tłuszcze mają dość długi okres przydatności do spożycia, masło zawiera dużo stałych składników mleka, które sprawiają, że szybciej się psuje.

Nawet masło, które jest trzymane w bardzo niskich temperaturach prędzej czy później zepsuje się.

Jak długo od terminu ważności można jeść masło?

To, jak długo po terminie można jeść masło, zależy od sposobu przechowywania. Masło przechowywane w lodówce lub zamrażarce wytrzyma dłużej niż masło przechowywane na blacie. 

Masło, które jest szczelnie zapakowane i przechowywane w lodówce, powinno być w pełni jadalne 1-3 miesiące.

Masło może tak długo wytrzymać, bowiem zawiera dużo soli, która jest środkiem konserwującym, który przedłuża okres przydatności do spożycia wszelkiego rodzaju żywności, a także powstrzymuje rozwój drobnoustrojów, takich jak pleśń i bakterie.

Z kolei masło przechowywane w zamrażarce może być tam trzymane nawet rok. Jeśli chcesz zamrozić masło, przeczytaj ten artykuł, by zrobić to poprawnie.

Przechowywanie masła na blacie to sztuczka, aby je zmiękczyć, lecz jeśli ten produkt pozostanie w temperaturze pokojowej przez kilka dni, smak może zjełczeć.

Jak stwierdzić, że masło jest zepsute?

Masło jest jednym z produktów, które najłatwiej rozpoznać, kiedy się psuje.

Powinieneś być w stanie wyczuć kwaśny zapach, zauważyć wyraźne przebarwienia, a nawet zobaczyć pleśń. Obecność któregokolwiek z tych sygnałów jest wyraźną wskazówką, że masło faktycznie się zepsuło.

Najlepiej spojrzeć na masło. Jeśli ma plamy, które wyglądają jak pleśń lub cokolwiek innego, co może być niepokojące, to masło takie jest zepsute.

Można również spróbować masła i jeśli smakuje inaczej niż zwykle, to należy się go pozbyć.

Zawsze warto też spojrzeć na datę ważności masła, co da wskazówkę, w jakim stanie może być masło. Zwykle na maśle jest napisane „najlepiej spożyć przed”, co wskazuje na jakość, a nie datę ważności. 

Czy można używać przeterminowanego masła?

O ile nie widać żadnych widocznych oznak upływu czasu lub kwaśnego, nieprzyjemnego zapachu, można bezpiecznie używać przeterminowanego masła.

Daty produktów nie zawsze odnoszą się do przechowywania w domu i zużycia po zakupie. Daty przydatności do spożycia zwykle odnoszą się do najlepszej jakości i nie są datami bezpieczeństwa.

Nawet jeśli data wygaśnie podczas przechowywania w domu, produkt powinien być bezpieczny, zdrowy i dobrej jakości, o ile jest właściwie przechowywany w temperaturze 5 stopni Celsjusza lub niższej.

Schłodzone i nieotwarte masło powinno być dobre ponad miesiąc po dacie. Otwarte masło może być dobre do 2 tygodni po wydrukowanej dacie. Jeśli przechowujesz nieotwarte masło przez dłuższy czas, masło przechowywane w zamrażarce może być zdatne do spożycia 9-12 miesięcy po dacie.

Kiedy nadejdzie czas na użycie przechowywanego masła, zawsze sprawdź je pod kątem zauważalnych oznak zepsucia się. Nawet jeśli mieści się to w wyznaczonych ramach czasowych, zdecydowanie nie chcesz jeść masła z pleśnią.

Co się stanie, jeśli zjesz przeterminowane masło? 

Jeśli zjadłeś masło bez sprawdzania daty ważności, nie panikuj. Jeśli masło nie miało widocznych śladów zepsucia i smakowało dobrze, prawdopodobnie nadal było dobre. 

Jedzenie masła, które zjełczało, również nie spowoduje żadnych problemów zdrowotnych, chyba że zostało skażone złymi bakteriami, chociaż niektóre badania wskazują, że zjełczałe masło może obniżyć poziom witaminy B i E.

Jedzenie masła, które było właściwie przechowywane, nie wywoła żadnej choroby, ponieważ masło pozostaje dobre do spożycia przez kilka miesięcy po wydrukowanej dacie. 

Jeśli jesteś osobą z wrażliwym żołądkiem, możesz odczuwać dyskomfort, ale wkrótce on ustąpi.

Jak poprawnie przechowywać masło?

Trzy główne sposoby przechowywania masła to lodówka, zamrażarka i blat. 

W celu długoterminowego przechowywania o najdłuższym okresie przydatności do spożycia rozważ przechowywanie go w zamrażarce. 

Jeśli planujesz zużyć masło w ciągu kilku dni, możesz zostawić je na blacie. W przypadku masła, które nadaje się do spożycia 2-3 miesiące, przechowuj je w lodówce.

Należy pamiętać, że niesolone masło zepsuje się szybciej. Niesolone masło ma krótszy okres przydatności do spożycia niż solone o około 30 dni.

Tak więc, jeśli wolisz przechowywać masło na blacie, rozsądnie będzie rozważyć użycie solonego, pasteryzowanego masła i odkroić tylko taką ilość, jaką zużyjesz w ciągu 1-2 dni. 

Warto również zauważyć, że otworzone masło, może odbierać zapachy i smaki pokarmów dookoła, zwłaszcza jeśli pozostanie odkryte. Aby temu zapobiec, przechowuj masło w maselniczce, która chroni je przed potencjalnymi zanieczyszczeniami.

Podsumowanie

Jeżeli trzymasz masło w lodówce i nie zauważysz w nim żadnych niepokojących objawów typu kwaśny zapach, wyraźne przebarwienia, czy pleśń, to można je spożyć 1-3 miesiące po dacie ważności.