Czy Można Jeść Przeterminowany Chleb? (Ważne Informacje)

Masz chleb po terminie i nie wiesz, czy można go bezpiecznie zjeść?

Aby się tego dowiedzieć, przeczytaj ten artykuł.

Czy można jeść przeterminowany chleb?

Przeterminowany chleb można spożywać, jeśli nie ma na nim oznak psucia się, takich jak pleśń. Zazwyczaj chleb pozostanie świeży przez około 5 dni po dacie przydatności do spożycia podanej na opakowaniu.

Problemem w jedzeniu przeterminowanego chleba może być jednak jego smak, ponieważ chleb, który leży już w chlebaku przez jakiś czas może być wysuszony i mieć słabszy smak.

Jak sprawdzić, czy chleb się zepsuł?

Oto kilka znaków ostrzegawczych, że Twój chleb mógł się zepsuć.

1. Pleśń

Najlepszym wskaźnikiem zepsutego chleba jest pleśń. Może mieć ona różne kolory, między innymi biały, żółty, zielony, szary lub czarny. Może prezentować się jako przebarwienie, lub przypominać mech.

2. Zmieniony zapach i smak

Jeśli nie ma pleśni, przeterminowany chleb może mieć inny zapach niż zwykle. Jeśli ugryziesz kromkę chleba i nie smakuje dobrze, to chleb jest zepsuty.

3. Twarda tekstura

Istnieje duża różnica między wysuszonym chlebem a chlebem twardym jak skała. Wysuszony chleb można uratować, ale chleb, który jest nieodwracalnie twardy i kruszy się w chwili dotknięcia, powinien zostać wyrzucony.

Jak długo chleb jest zdatny do spożycia?

Chleb trzymany w temperaturze pokojowej może być dobry 3-7 dni po dacie. W lodówce może wytrzymać nawet do 2 tygodni, a w zamrażarce pół roku. To wszystko przy założeniu, że prawidłowo przechowujesz produkt.

Jeśli trzymasz chleb w temperaturze pokojowe, przechowuj go w chlebaku, a jeśli go nie masz, najlepiej umieścić chleb w torbie papierowej lub z płótna.

Chleb przechowywany w lodówce trzymaj w oryginalnym opakowaniu, a jeśli został otwarty, zawijaj go w folię spożywczą, by uchronić produkt przed wilgocią i brzydkimi zapachami.

Przechowując chleb w zamrażarce, zawiń go w folię spożywczą, a następnie w folię aluminiową. Przechowuj go w hermetycznym pojemniku lub plastikowej zamykanej torebce do zamrażania.

Więcej na temat zamrażania chleb znajdziesz w tym artykule.

Co się stanie, kiedy zjesz przeterminowany chleb?

Kiedy zjesz przeterminowany chleb i nie ma na nim oznak psucia się, to na pewno nie doświadczysz żadnych skutków ubocznych.

Jeśli jednak zdecydujesz się zjeść chleb, na którym rośnie pleśń, jest czerstwy lub ma nieestetyczny wygląd, lub smak, możesz narazić się na zatrucie pokarmowe, w tym wymioty, biegunkę, czy mdłości.

Jak przywrócić świeżość czerstwemu chlebowi?

Możesz przywrócić do życia czerstwy chleb, na przykład opiekając go w tosterze. Możesz również spryskać chleb odrobiną wody i piec go w piekarniku przez 10 minut w temperaturze 150 stopni.

Z czerstwego chleba możesz zrobić również bułkę tartą, budyń chlebowy, czy zupę cebulową.