Czy Można Jeść Surową Dynię? Jakie Są Skutki Uboczne?

Zastanawiasz się, czy można jeść bezpiecznie surową dynię?

W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Surową dynię i nasiona można jeść i nie powinny wystąpić skutki uboczne. Należy ją jednak jeść z umiarem ze względu na obecność substancji antyodżywczych.

Poznajmy więcej faktów.

Czy można jeść surową dynię?

Dynia zawiera dużo witaminy A, witaminy C, potasu, błonnika i magnezu.

Zarówno miąższ dyni, jak i pestki mogą być jedzone surowe, ponieważ surowa dynia zawiera więcej wartości odżywczych niż gotowana lub prażona. Należy ją jednak jeść z umiarem ze względu na zawartość substancji antyodżywczych.

Warto jednak pamiętać o tym, że surowe pestki dyni zawierają również więcej substancji antyodżywczych w porównaniu z pestkami prażonymi lub gotowanymi. 

Substancje antyodżywcze utrudniają wchłanianie składników odżywczych, dlatego ważne jest, aby jeść te surowe nasiona z umiarem.

Jak smakuje surowa dynia?

Surowa dynia i jej nasiona mają dość gorzki, ale świeży smak. Jej tekstura jest twarda, śliska i żylasta, dlatego większość osób preferuje ugotowaną lub przynajmniej zmiksowaną dynię.

Jedząc surową dynię, idziemy więc na kompromis i zapewniamy sobie więcej substancji odżywczych kosztem lepszego smaku.

Czy są jakieś skutki uboczne jedzenia surowej dyni?

Jedzenie surowej dyni niesie za sobą pewne ryzyko zatrucia pokarmowego. Jest ono większe w przypadku pestek, które mogą zawierać bakterie, takie jak E. coli lub Salmonella. Objawy zatrucia pokarmowego obejmują biegunkę, skurcze żołądka, gorączkę i wymioty. 

Dobrą informacją jest jednak to, że skutki uboczne występują bardzo rzadko.

Jak jeść surową dynię?

Surową dynię można jeść na wiele sposobów.

Można ją na przykład zmiksować i wymieszać z jogurtem, pokroić w plasterki i dodać do hummusa, zamarynować, czy po prostu zjeść ją bez przygotowania.

Nasiona również można jeść bez przygotowania lub dodać je do zup, sałatek, czy uprażyć.