Czy Można Jeść Surowe Brokuły? (Ważne Informacje)

Chcesz wiedzieć, czy możliwe jest jedzenie surowych brokułów?

Przeczytaj ten wpis.

Krótkie streszczenie artykułu:

Brokuły jedzone na surowo nie powinny powodować skutków ubocznych i można je jeść, jednak najlepszym sposobem, by zachować ich smak i wartości odżywcze jest gotowanie na parze.

Poznajmy więcej szczegółów.

Czy można jeść surowe brokuły?

Brokuły można jeść na surowo, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych roślin nie zawierają szkodliwych dla organizmu toksyn i nie powinny powodować skutków ubocznych.

Aby bezpiecznie jeść brokuły na surowo, należy pamiętać o tym, by je dobrze umyć, ponieważ mogą być zanieczyszczone.

Ważne też, aby jeść tylko różyczki brokułów i unikać łodyg, ponieważ są włókniste i żołądek może mieć trudności ze stawieniem ich, co może skończyć się wzdęciami lub bólami brzucha.

Warto też pamiętać o tym, by surowe brokuły jeść, gdy są świeże, ponieważ starsze mogą mieć gorzki smak lub konsystencję.

Surowe vs. gotowane brokuły

Zawartość składników odżywczych

Brokuły są doskonałym źródłem witaminy C. Zawartość tej witaminy podczas gotowania zmniejsza się o około 30%. Ponadto związek roślinny zwany sulforafanem, który chroni np. przed chorobami serca i rakiem jest lepiej przyswajany z surowych brokułów.

Z drugiej strony gotowanie brokułów znacznie zwiększa ich aktywność przeciwutleniającą i zawartość karotenoidów, które pomagają zapobiegać chorobom i wzmacniają układ odpornościowy.

Aby czerpać największe korzyści zdrowotne, najlepiej jeść zarówno surowe, jak i gotowane brokuły. Jeśli chcesz gotować brokuły, najlepiej robić to na parze, ponieważ ten sposób obróbki cieplnej najmniej wpływa na składniki odżywcze brokułów.

Skutki uboczne

Surowe brokuły można bezpiecznie spożywać przy praktycznie zerowym ryzyku. Jednak surowe brokuły mogą u niektórych osób powodować nadmierne gazy lub wzdęcia z powodu wysokiej zawartości błonnika oraz słabo wchłanialnych węglowodanów.

Te problemy mogą również pojawić się u osób spożywające gotowane brokuły, jednak ze względu na ich miększą konsystencję, trawienie brokułów jest wtedy łatwiejsze.