Jak Mrozić Drożdże? (Krok po Kroku)

Zastanawiasz się, czy można mrozić drożdże i jak to zrobić poprawnie?

Po przeczytaniu tego artykułu nie będziesz mieć żadnych wątpliwości.

Krótkie streszczenie artykułu:

Drożdże można zamrozić. Drożdże piekarskie wytrzymają w zamrażarce do 6 miesięcy, a suche drożdże nawet do 3 lat. Kluczem do odpowiedniego mrożenia drożdży jest zapobieganie przepływom powietrza.

Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się więcej.

Czy można zamrozić drożdże?

Drożdże można bez problemu zamrozić, co przedłuży ich żywotność nawet o kilka lat w porównaniu do przechowywania ich w temperaturze pokojowej.

Należy pamiętać, by szczelnie je zamknąć w hermetycznym pojemniku, by nie dostało się do nich powietrze. Jeśli się tak stanie, drożdże mogą się zepsuć.

Wielu ludzi twierdzi, że zamrażarka może zabić lub uszkodzić drożdże, lecz w rzeczywistości hibernuje je, przedłużając ich życie. W tym stanie drożdże nie są aktywne i po odpowiednim rozmrożeniu będą jak nowe.

Pamiętaj, że drożdże zepsują się w zamrażarce, jeśli będą niewłaściwie przechowywane, dlatego ważne jest, aby je zużyć, zanim zbyt długo będą leżały w zamrażarce.

Jak długo drożdże mogą być przechowywane w zamrażarce?

Czas, przez jaki drożdże mogą przetrwać w zamrażarce, zależy głównie od rodzaju drożdży, temperatury, ich aktywności itp.

Drożdże piekarskie

Drożdże piekarskie mogą być w zamrażarce zwykle 3-6 miesięcy. To przy założeniu, że zamrozisz je wkrótce po przyniesieniu ich do domu i odpowiednio je zapakujesz.

Suche drożdże

Jeśli zamrażasz otwarty pojemnik z aktywnymi suchymi drożdżami, powinny one być dobre w zamrażarce do 12 miesięcy, choć w niektórych przypadkach nie zepsują się nawet 2-3 lata.

Ponownie, długość czasu, przez jaki drożdże przetrwają w zamrażarce, zależy od tego, jak są świeże i jak się je przechowuje.

Jak prawidłowo zamrozić drożdże?

Kluczem do prawidłowego zamrożenia drożdży jest ich szczelne owinięcie, by zapobiec przepływowi powietrza.

Zamrażanie suchych drożdży

Przechowywanie suchych drożdży w zamrażarce jest proste. Po prostu umieść je w hermetycznym pojemniku i włóż do zamrażarki.

Pojemnikiem może być szklany słoik lub pojemnik na żywność.

Zamrażanie drożdży piekarskich

Nieco trudniej jest zamrozić drożdże piekarskie. Aby odpowiednio je zamrozić, te drożdże muszą być ciasno zawinięte w wiele warstw.

Jeśli masz do czynienia z dużym blokiem drożdży, możesz pokroić go na mniejsze kawałki.

Drożdże owiń szczelnie folią spożywczą, a następnie folią aluminiową. Następnie możesz wrzucić wszystko do torby z zamkiem błyskawicznym.

Kiedy będziesz gotowy do użycia drożdży, wyjmij je z zamrażarki i umieść w lodówce, aby rozmroziły się przez noc.

Najważniejszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę podczas zamrażania drożdży, jest zapobieganie ich wysychaniu. Gdy drożdże zaczną wysychać, popsują się.

Jaki jest najlepszy sposób przechowywania drożdży?

Suche drożdże

Jeśli pieczesz co najmniej raz w tygodniu, możesz trzymać drożdże w temperaturze pokojowej, ponieważ zużyjesz je, zanim się zepsują.

Jeśli masz dużo drożdży, najlepiej będzie przechowywać je w zamrażarce, chyba że zużyjesz je w ciągu kilku miesięcy.

Drożdże piekarskie

Drożdże piekarskie mają bardzo krótki okres przydatności do spożycia i muszą zostać użyte lub zamrożone w ciągu kilku dni od zakupu.

Jeśli nie zamierzasz zużyć wszystkich drożdży w ciągu kilku dni, będziesz musiał je zamrozić. Nawet jeśli pieczesz codziennie, może się okazać, że drożdże mogą dość szybko stracić swoją siłę, więc i tak warto włożyć je do zamrażarki.