Czy Można Mrozić Mięso 2 Razy? (Ważne Informacje)

Zastanawiasz się, czy bezpiecznie jest mrozić mięso więcej niż raz?

Ten artykuł rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Krótkie streszczenie artykułu:

Mięso można mrozić 2 razy pod warunkiem, że pierwsze rozmrożenie odbyło się w lodówce i mięso nie było wystawione na wysokie temperatury więcej niż 2 godziny.

Poznajmy wszystkie istotne fakty.

Czy można mrozić mięso 2 razy?

A więc rozmroziłeś mięso, a potem decydujesz, że jednak nie zamierzasz go gotować, tylko chcesz zamrozić je jeszcze raz?

W takim przypadku możesz bezpiecznie je ponownie zamrozić, o ile mięso zostało prawidłowo rozmrożone i przechowywane w lodówce po wyjęciu z zamrażarki.

Rozmrażanie mięsa w lodówce jest najbezpieczniejszym sposobem rozmrażania. Jeśli więc mięso po rozmrożeniu było w lodówce maksymalnie 4 dni oraz nie było dłużej niż 2 godziny w cieple, to można je zamrozić ponownie.

Jeśli jednak rozmrażałeś je w mikrofali, czy w temperaturze pokojowej, nie możesz ponownie zamrozić takiego mięsa, ponieważ ciepła temperatura sprawiła, że na mięsie zaczęły pojawiać się bakterie.

Jak ponowne zamrażanie wpływa na mięso?

Ponowne zamrażanie mięsa można być bezpiecznie, ale ma wpływ na jakość mięsa. Często po zamrożeniu więcej niż raz mięso zmienia kolor, zapach, traci wilgoć oraz zwiększa się utlenianie tłuszczu i białka.

Inaczej mówiąc, mięso traci wówczas na jakości i zmienia się jego konsystencja i walory smakowe.

Niektóre rodzaje mięsa reagują inaczej na wielokrotne mrożenie niż inne.

Przykładowo, rozmrażanie i zamrażanie steka wołowego może zwiększyć kruchość takiego mięsa. Z kolei wielokrotne zamrażanie wieprzowiny potrafi odbarwić mięso, ale nie wpływa na jego kruchość.

Jeśli rozmrozisz mięso drobiowe 2 razy, to prawdopodobnie nie zauważysz zmiany jakości, ale każdy kolejny proces zamrażania i rozmrażania wpływa negatywnie na kolor i soczystość mięsa.

Jak prawidłowo rozmrażać mięso?

Aby uzyskać najlepsze rezultaty po ponownym zamrożeniu mięsa, należy je całkowicie rozmrozić przed gotowaniem. Istnieją 3 metody bezpiecznego rozmrażania mięsa.

Najbezpieczniej rozmrażać mięso w lodówce. Jest to najpewniejszy, ale i najdłuższy sposób. Po rozmrożeniu mięso powinno być ugotowane w ciągu 4 dni. Rozmrażanie w lodówce to jedyna metoda, która pozwala na ponowne zamrożenie mięsa.

Można też rozmrozić mięso pod zimną wodą. Jest to szybka metoda, która polega na umieszczeniu mięsa w plastikowej torbie pod zimną bieżącą wodą. Mięso rozmrożone w ten sposób należy od razu ugotować.

Istnieje też rozmrażanie mikrofalowe, jednak mięso rozmrożone w kuchence mikrofalowej należy od razu ugotować, ponieważ proces rozmrażania może znacznie podnieść temperaturę mięsa.