Czy Można Mrozić Tofu? Jak to Zrobić Poprawnie?

Zastanawiasz się, w jaki sposób zamrozić tofu, by nie zepsuć konsystencji po rozmrożeniu?

W tym poradniku dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Tofu można mrozić. Mrożenie tego produktu zmienia jego konsystencję i tworzy w środku dziurki powietrza, co sprawia, że po rozmrożeniu tofu lepiej wchłania marynatę, gdy jest używane do potraw.

Czy można mrozić tofu?

Tofu można mrozić, jednak musisz wiedzieć, że po zamrożeniu jego konsystencja staje się gęstsza i bardziej gąbczasta, z mnóstwem małych dziurek.

Dzieje się tak, ponieważ woda w tofu rozszerza się, gdy jest zamrożona, niszcząc w ten sposób pierwotną strukturę. Kiedy kryształki lodu topnieją, wyciekają w postaci wody, pozostawiając dziury, a produkt zmienia swoją konsystencję.

Zmiana konsystencji to jednak zaleta. Sprawia ona, że ​​tofu jest jednocześnie mocniejsze, jędrniejsze i bardziej gąbczaste. Ponadto lepiej zachowuje swój kształt, gdy jest gotowane i nie rozpada się łatwo.

Tofu w wyniku zamrażania traci wodę i pojawiają się w nim dziurki, dzięki czemu jedzenie go przypomina nieco jedzenie mięsa. Dodatkowo dziurki wchłaniają smak potraw, które są gotowane wraz z tofu.

Mrożone tofu wytrzyma w zamrażarce 12 miesięcy, ale najlepiej spożyć je przed tym czasem, ponieważ im szybciej to zrobisz, tym wyższą jakość będzie miał produkt.

Jak zamrozić tofu?

Aby zamrozić tofu, pokrój je na rozmiar i kształt, które najbardziej Ci odpowiadają. Następnie ostrożnie umieść tofu najlepiej w pojemniku hermetycznym lub w torbie do zamrażania.

Najlepiej, jeśli podzielisz tofu na kilka pojemników, by nie musieć odmrażać wszystkiego na raz. Tofu powinno zamrozić się w maksymalnie 6 godzin. Tofu może zmienić kolor na żółty, ale jest to normalne.

W zależności od tego, jak chcesz wykorzystać tofu, możesz je rozmrozić lub nie. Zazwyczaj jednak lepiej rozmrozić tofu, aby uniknąć nadmiaru wilgoci, np. podczas wrzucenia tofu do garnka.

Aby rozmrozić tofu, wystarczy zostawić je na noc w lodówce, lub zanurzyć kawałki pod wodą.

Mrożone tofu świetnie nadaje się do duszenia, marynowania lub dodawania do zup.