Czy Można Mrozić Wątróbkę? (Oto Jak to Zrobić)

Chcesz zamrozić wątróbkę? Jak zrobić to poprawnie?

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Wątróbkę można zamrozić na maksymalnie 6 miesięcy. Aby to zrobić, wyciśnij z niej nadmiar płynów, podziel na mniejsze porcje i umieść ją w torebce do zamrażania.

Przejdźmy do szczegółów.

Jak zamrozić wątróbkę?

Zamrażanie wątróbki jest dość proste i nie wymaga wielu przygotowań. Zwykle zamraża się tylko surową wątróbkę, ponieważ gotowana nie zamarza dobrze i może się wysuszyć w ujemnych temperaturach.

Oto jak zamrozić surową wątróbkę.

Krok 1- Usuń nadmiar płynu

Wątróbka często zawiera nadmiar płynów. Płyn nie jest pomocny, jeśli chodzi o zamrażanie, dlatego należy go usunąć. Ponadto wątróbka naturalnie jest mokra, dlatego należy ją odsączyć, a następnie osuszyć.

Krok 2- Podziel mięso na porcje

Warto również pokroić wątróbkę na mniejsze porcje. Od Ciebie zależy to, jakie porcje chcesz mrozić. Z reguły im mniejsza porcja, tym lepiej, ponieważ szybciej się rozmraża i wygodniej wyjąć z zamrażarki mniejsze porcje, niż większe i zamrażać wątróbkę ponownie, gdy jej nie zjesz.

Krok 3- Zapakuj wątróbkę do torebek

Umieść wątróbkę w torebkach do zamrażania. Wyciśnij jak najwięcej powietrza z torebki, ponieważ uratuje to wątróbkę przed nadmiernym wysuszeniem.

Krok 4- Zamroź wątróbkę

Zapisz datę przydatności do spożycia na torbie przed przeniesieniem jej do zamrażarki. 

Rozmrożona wątróbka nie zmienia znacząco swojego smaku i tekstury, więc możesz wykorzystać ją w taki sam sposób, jak świeżo kupioną wątróbkę ze sklepu.

Przeczytaj również: Jak Poprawnie Mrozić Wędliny? (Poradnik)

Jak długo można przechowywać wątróbkę w zamrażarce?

Wątróbka w lodówce wytrzyma jedynie 2-3 dni. Jednak w zamrażarce możesz ją trzymać 3-6 miesięcy.

Po tym czasie wątróbka się nie zepsuje, ale jej jakość znacznie spadnie, więc im szybciej ją zjesz, tym lepiej.

Jak rozmrozić wątróbkę?

Rozmrażanie wątróbki jest bardzo łatwe. Wyjmij porcję z zamrażarki na noc przed planowanym spożyciem i pozwól jej rozmrozić się w lodówce.

Ne należy pozostawiać wątróbki do rozmrożenia w temperaturze pokojowej, ponieważ wówczas bakterie bardzo szybko tworzą się na mięsie i mogą powodować zatrucie pokarmowe.

Jeśli się spieszysz, możesz jednak zanurzyć torebkę wątróbką w misce z letnią wodą, co powinno rozmrozić mięso w ciągu 3-4 godzin, w zależności od wielkości porcji. Natychmiast po rozmrożeniu ugotuj mięso.

Wątróbkę, którą rozmroziłeś, ale nie spożyłeś, możesz ponownie zamrozić, choć nie jest to rekomendowane ze względu na zmianę tekstury.