Jak Zamrozić Zupę, By Smakowała Dobrze Po Rozmrożeniu?

Jak zamrozić zupę, by zachować jej smak, który miała świeżo po ugotowaniu?

W tym poradniku zobaczysz, jak to zrobić.

Krótkie streszczenie artykułu:

Większość zup doskonale nadaje się do zamrożenia. Mrożenie zwykle pozwala wydłużyć okres przydatności do spożycia zupy do 3 miesięcy lub dłużej, w zależności od rodzaju zupy.

Poznajmy więcej szczegółów.

Czy zupę można zamrozić?

Jeśli zupa jest świeża, można zamrozić prawie każdy rodzaj zupy. Niektóre zupy będą idealne do zamrożenia, inne nie.

Z reguły należy unikać zamrażania zup, które mają skrobie, ponieważ skrobie mają tendencję do wchłaniania całego płynu po zamrożeniu i stają się rozmoczone po ponownym podgrzaniu.

W związku z tym należy unikać zup, które mają makaron, ryż, oraz ziemniaki. Jeśli więc zamierzasz ugotować na przykład zupę pomidorową z ryżem, ugotuj ryż dopiero wtedy, gdy będziesz rozmrażać zupę.

Warto też pomyśleć o niedodawaniu śmietany do zupy. Dodaj ją dopiero po rozmrożeniu zupy, ponieważ gdy zamrozisz zupę ze śmietaną, składnik ten może zepsuć teksturę i smak potrawy.

Które zupy najlepiej nadają się do zamrożenia?

Jeśli się uprzemy, można zamrozić każdą zupę, jednak niektóre ze względu na swoje składniki znoszą pobyt w zamrażarce lepiej niż inne i po rozmrożeniu smakują dobrze. Oto i one.

  • Zupa pomidorowa
  • Zupa grochowa
  • Rosół
  • Fasolka po bretońsku
  • Zupa jarzynowa
  • Zupa grzybowa

Jak długo zupa może być przechowywana w zamrażarce?

Zupy przechowywane w zamrażarce będą miały najlepszą jakość przez około 3 miesiące, chociaż niektóre zupy na bazie bulionu warzywnego można bezpiecznie spożywać przez ponad 6 miesięcy.

Najlepiej jednak nie trzymać się sztywnych ram i zrobić test świeżości zamrożonej zupy przed jej ugotowaniem. Jeśli pachnie i wygląda podejrzanie, najlepiej ją wyrzucić.

Jak prawidłowo zamrozić zupę?

1. Wybierz wielkość porcji

Zupę można trzymać kilka dni w lodówce. Ile dokładnie możesz przeczytać w tym artykule. Zdecyduj więc, ile zupy zjesz w najbliższym czasie, a ile chcesz włożyć do zamrażarki.

2. Wybierz odpowiedni pojemnik

Jest kilka opcji trzymania zupy w zamrażarce. Możesz użyć plastikowych pojemniczków z wieczkiem wielokrotnego użytku (wyglądają jak mini wiaderka, często sprzedawana jest w takich kapusta kiszona). Jest to wygodna opcja i możesz z nimi szybko rozmrozić zupę, zanurzając pojemniczek w wodzie.

Możesz też użyć plastikowych torebek do zamrażania, dzięki czemu ułożysz je w stos i będziesz mieć więcej miejsca w zamrażarce.

3. Schłodź zupę

Zupa musi ostygnąć do temperatury pokojowej, zanim przeniesiesz ją do pojemnika do zamrażania. Następnie włóż ją do lodówki, aby schłodziła się do około 4°C przed zamrożeniem.

Jeśli włożysz gorącą zupę do zamrażarki, rozwiną się w niej duże kryształki lodu i zamarznie nierównomiernie. Poza tym, gorąca zupa może rozmrozić żywność w zamrażarce.

4. Nalej zupę do pojemników

Gdy zupa będzie zamarzać, jej objętość rozszerzy się, co może rozsadzić pojemnik. Ważne jest więc, aby nie przepełniać pojemnika i zostawić przynajmniej 1-2 cm wolnej przestrzeni w naczyniu.

Dla pewności możesz włożyć zupę w pojemniczku do reklamówki, aby ewentualne rozsadzenie pojemnika nie narobiło bałaganu w zamrażarce.

5. Oznacz zupę

Przed włożeniem zupy do zamrażarki oznacz zewnętrzną stronę pojemnika nazwą, datą i instrukcją odgrzewania. Pomoże Ci to zapamiętać, z jakim jedzeniem masz do czynienia, jak długo jest dobre i w jaki sposób je odmrażać.