Czy Można Pić Przeterminowany Sok? (Ważne Informacje)

Czy sok po upłynięciu daty ważności jest nadal dobry? Czy coś może Ci się stać po jego wypiciu?

Przeczytaj ten artykuł, by się o tym dowiedzieć.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jeśli sok nie ma kwaśnego zapachu, zmienionego smaku, czy śladów pleśni, to można go pić nawet kilka tygodniu po upłynięciu terminu ważności.

Poznajmy więcej szczegółów.

Czy sok może się zepsuć?

Sok może się zepsuć, ponieważ z czasem utlenia się, co powoduje infiltrację mikroorganizmów, zmianę koloru i nieprzyjemny kwaśny smak.

Nawet jeśli nie otworzysz kartonu czy butelki z sokiem, to nadal będzie się psuł, ponieważ cukry w soku fermentują z czasem i zmieniają się w alkohol i dwutlenek węgla.

Jak długo sok jest zdatny do spożycia?

Data przydatności do spożycia zależy od rodzaju soku.

Świeżo wyciśnięty sok z pomarańczy, czy marchewki traci swoją jakość po 2-3 dniach.

Nieotwarty sok owocowy będzie jeszcze dobry przez około 2 tygodnie po upłynięciu terminu ważności.

Soki pasteryzowane są pozbawione bakterii, więc często mogą być przechowywane nawet przez 2 lata, ale po otworzeniu muszą być spożyte w ciągu 10 dni.

Jak stwierdzić, czy sok się zepsuł?

Zepsuty sok ma kwaśny lub ostry zapach podobny do alkoholu i octu. Poza tym na kartonie lub butelce mogą pojawić się plamy pleśni, lub brudu.

Zepsuty sok ma wybrzuszony pojemnik, co jest oznaką fermentacji. Smak soku jest kwaśny, a konsystencja dziwna. W takim wypadku sok najlepiej wyrzucić, gdyż jest zepsuty.

Spożywanie zepsutego soku jest niebezpieczne, ponieważ zawiera szkodliwe mikroorganizmy, które rozmnażają się, nawet jeśli przechowujesz go w odpowiedni sposób. Kiedy mocno się rozmnożą, mogą powodować biegunkę, skurcze żołądka, wymioty i nudności po spożyciu.

Jak prawidłowo przechowywać sok?

Nieotwartą butelkę lub karton soku należy przechowywać w tej samej temperaturze, w jakiej go kupiłeś. Po otwarciu musi trafić do lodówki.

Należy pamiętać o trzymaniu soku w zacienionym i suchym miejscu.

Możesz też zamrozić sok, jeśli chcesz przechować go na dłużej, ale może smakować gorzej po rozmrożeniu.