Czy Można Spożywać Przeterminowany Olej Lniany? Jak Rozpoznać, Czy Jest Zepsuty?

Olej lniany bardzo szybko traci swoją datę przydatności do spożycia.

W tym artykule dowiesz się, czy można go wykorzystać, gdy minęła już jego data ważności.

Czy olej lniany można spożywać po dacie ważności?

Aby wydłużyć okres przydatności do spożycia, olej lniany najlepiej przechowywać w szczelnym pojemniku w chłodnym, ciemnym miejscu.

Producenci przywiązują wagę do zapisywania daty produkcji i daty ważności na etykiecie opakowania. W przypadku daty przydatności do spożycia jest to data, do której produkt zachowa najwyższą jakość.

Jednak nawet po upływie terminu przydatności do spożycia olej lniany można stosować bez obaw o skutki uboczne.

Jeśli olej lniany był przechowywany prawidłowo i szczelnie, to można go używać nawet przez długi czas po upłynięciu daty ważności.

Jak stwierdzić, czy olej lniany nadaje się jeszcze do spożycia?

Olej lniany nabiera z czasem nabiera charakterystycznego zapachu i wyglądu, dzięki czemu możesz wiedzieć, czy jest zepsuty, czy nie.

Ze względu na uszkodzenia oksydacyjne i powstawanie wolnych rodników, olej wydziela zjełczały zapach, który jest ostry i niepożądany.

Ponadto, smak jest również nietypowo gorzki i pozostawia nieprzyjemny smak w ustach. Dzięki temu możesz stwierdzić, że olej nie jest świeży.

Innym sposobem sprawdzenia, czy olej lniany się zepsuł, jest sprawdzenie wyglądu.

Wystarczy wziąć minimalną ilość oleju do szklanki i trzymać pod światło tak, aby był dobrze widoczny. Dobry olej będzie przezroczysty i klarowny.

Po zepsuciu olej będzie mętny, a jego kolor nie będzie jasny, tylko ciemniejszy o kilka odcieni.

Innym testem, który można zastosować, jest wzięcie odpowiedniej ilości do kieliszka i powąchanie jej, tak jak w przypadku wina.

Dobrej jakości olej lniany zawsze będzie miał orzechowy aromat, w przeciwieństwie do złej partii, która będzie pachnieć gotowanym lub smażonym jedzeniem.