Zastanawiasz się, czy mrożenie warzyw, czy owoców niszczy zawarte w nich witaminy?
Przeczytaj ten artykuł, by się o tym dowiedzieć.
Krótkie streszczenie artykułu:
Mrożenie żywności nie niszczy witamin w nich zawartych. Jeśli żywność jest mrożona we właściwy sposób, nie traci ona żadnych wartości odżywczych.
Poznajmy wszystkie fakty.
Czy mrożenie żywności niszczy witaminy?
Zamrażanie żywności nie zmniejsza jej wartości odżywczej ani nie zabija jej składników odżywczych.
Gdy zamrażasz świeżą żywność, zachowuje ona swoją wartość odżywczą, co oznacza, że witaminy i minerały pozostają nienaruszone, a białka, tłuszcze i węglowodany również nie ulegają zmianie.
Przechowywanie żywności w zamrażarce jest nawet lepsze niż przechowywanie jej gdziekolwiek indziej, ponieważ żywność w środowisku z dodatnią temperaturą traci wilgoć, zwiększając ryzyko psucia się i utraty wartości odżywczych.
Tak więc zamrażanie żywności zachowuje jej wartości odżywcze i witaminy, przeciwdziała marnowaniu żywności, oraz pomaga zachować przestrzeń w kuchni.
Jak zamrażać żywność, by nie traciła swoich właściwości odżywczych?
Sposób zamrażania żywności będzie się różnić w zależności od czynników, takich jak rodzaj żywności (np. czy jest ugotowana, czy surowa), mikrobiologii żywności, czy struktury żywności.
Oto kilka wskazówek, które należy zastosować, zamrażając żywność, by była ona w jak najlepszym stanie.
Ogranicz kontakt żywności z powietrzem
Kontakt zamrożonych produktów z powietrzem może spowodować, że nabiorą one utleniającego, zjełczałego smaku. Najlepiej używać hermetycznych pojemników lub torebek do zamrażania, wyciskając z nich powietrze.
Posortuj żywność
Przed zamrożeniem usuń stare owoce lub warzywa, aby nie zanieczyszczały tych świeżych.
Blanszuj warzywa
Blanszowanie polega na zanurzeniu warzyw w gorącej wodzie na około minutę, wyjęciu i umieszczeniu ich w zimnej wodzie. Proces ten pomaga dłużej zachować kolor żywności i dodatkowo przedłużyć jej okres ważności do spożycia.
Więcej na temat blanszowania przeczytasz w tym artykule.
Przechowuj żywność w odpowiednio niskiej temperaturze
Aby zachować jakość żywności, należy przechowywać ją w temperaturze -18 stopni lub niższej. Ma to na celu wydłużenie okresu przydatności do spożycia żywności.
Czego nie należy mrozić?
Istnieją pewne produkty, których nie należy zamrażać. Na przykład żywność w puszkach i jajka w skorupkach nie zamrażają się dobrze.
Inne przykłady żywności, które lepiej pozostawić niezamrożone to produkty na bazie mleka, np. jogurt, czy śmietana. Smażone potrawy również nie powinny być zamrożone, ponieważ mogą się rozmoczyć.
Lepiej nie mrozić też warzyw i owoców o dużej zawartości wody, np. sałaty, ogórków, czy melona.
Inne produkty, które mogą nie być dobre, jeśli zostaną zamrożone, zwłaszcza przez długi czas, to żelatyna, galaretka, majonez, ser, gotowany ryż, masło, czy kiełbasa.