Czy Ogórki Kiszone Można Mrozić? Jak to Zrobić?

Zastanawiasz się nad zamrożeniem ogórków kiszonych?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Czy ogórki kiszone można mrozić?

Ogórki kiszone można mrozić przez okres 6-12 miesięcy. Minusem tak długiego przechowywania w zamrażarce jest to, że po rozmrożeniu tracą one na jakości.

Przejdźmy do szczegółów.

Jak zamrozić ogórki kiszone?

Niezależnie czy Twoje ogórki są kupne, czy robione własnoręcznie- zawsze możesz je zamrozić.

Aby zamrozić ogórki kiszone, postępuj zgodnie z tą metodą:

  1. Podziel na porcje

Umieść ogórki kiszone w słoikach z taką ilością zalewy, aby całkowicie je przykryła. Zalej zalewę do około 2/3 słoika, ponieważ płyn rozszerza się podczas zamrażania, a jeśli nie ma wystarczającej ilości miejsca, zalewa może rozsadzić słoik.

2. Uszczelnij

Zakręć szczelnie słoiki. Dla dodatkowego bezpieczeństwa, możesz włożyć słoiki do reklamówki lub torebki, dzięki czemu ogórki i kawałki rozbitego słoika zostaną zatrzymane, jeśli stłuką się w zamrażarce.

3. Oznacz torebkę

Oznacz torebkę datą i nazwą zawartości słoików.

4. Zamroź

Ostrożnie włóż słoik do zamrażarki i pozostaw do zamrożenia.

O czym pamiętać zamrażając ogórki kiszone?

Oto 3 najważniejsze wskazówki, których warto przestrzegać przy zamrażaniu ogórków kiszonych, aby uzyskać najlepsze rezultaty:

  • Używaj pojemników bezpiecznych dla zamrażarki– Twoje słoiki powinny być w dobrym stanie i nie mogą być popękane. Może się okazać, że niektóre szklane lub plastikowe słoiki nie nadają się do zamrażania i rozbiją się. 
  • Zastanów się nad porcjami– Powinieneś zamrozić odpowiednią liczbę ogórków w słoiku. Po rozmrożeniu ogórki kiszone powinny być przechowywane przez około 2 tygodnie w lodówce, dlatego w razie wątpliwości zamrażaj mniejsze porcje zamiast dużych. 
  • Zostaw miejsce w słoiku– Płyny rozszerzają się po zamrożeniu. Ważne jest, aby pozostawić miejsce na górze słoika, aby umożliwić rozszerzenie się zalewy. W przeciwnym wypadku ryzykujesz pęknięcie szklanych słoików. 

Jak długo można mrozić ogórki kiszone?

Prawidłowo zamrożone ogórki kiszone powinny zachować optymalną jakość do 6 miesięcy od zamrożenia. W wielu przypadkach można jednak trzymać je w zamrażarce dłużej, bo do 12 miesięcy.

Jak rozmrażać ogórki kiszone?

Aby rozmrozić ogórki kiszone, należy wyjąć słoik z zamrażarki i włożyć go do lodówki. Całkowite rozmrożenie zajmie nawet cały dzień, więc upewnij się, że masz wystarczająco dużo czasu, jeśli chcesz je przygotować do określonego przepisu lub posiłku.

Nie ma sposobu, aby przyspieszyć ten proces, ponieważ każda metoda szybkiego rozmrażania spowoduje również podgrzanie ogórków, co wpłynie na ich smak. Musisz więc uzbroić się w cierpliwość. 

Im więcej zalewy, tym dłużej ogórki będą się rozmrażać.

Czy możesz ponownie zamrozić ogórki kiszone?

Nie zaleca się ponownego zamrażania ogórków kiszonych. Ogórki zamrażane więcej niż jeden raz, mogą nie przetrwać tego procesu, nie wspominając o tym, że za każdym razem, gdy zamrażasz i rozmrażasz, dajesz szkodliwym bakteriom szansę na rozwój w żywności.

Dla bezpieczeństwa zużyj rozmrożone ogórki kiszone w ciągu 2 tygodni od ich rozmrożenia i zawsze trzymaj je w lodówce.