Czy Orzechy Włoskie Mogą się Przeterminować? Kiedy ich nie Jeść?

Masz orzechy włoskie i nie wiesz, czy możesz je zjeść, ponieważ ich termin minął lub nie wyglądają zbyt dobrze?

Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jeśli orzechy włoskie smakują gorzko i pojawiła się na nich pleśń, nie należy ich jeść. Jednak jeśli wyglądają na dobre, orzechy w skorupkach można jeść 12 miesięcy po terminie, a łuskane 1-6 miesięcy, w zależności od sposobu przechowywania.

Poznajmy więcej szczegółów.

Czy orzechy włoskie mogą się zepsuć?

Orzechy włoskie mogą się zepsuć, ponieważ zawierają olej, który po pewnym czasie jełczeje i nadaje im gorzki smak, przez co stają się niesmaczne.

Orzechy włoskie pozostają świeże i jadalne przez długi czas, ale w pewnym momencie przestają dobrze smakować.

Okres przydatności do spożycia orzechów włoskich z łupinami jest dłuższy niż orzechów bez łupin. Niełuskane orzechy włoskie mogą przetrwać rok, a czasem nawet dłużej.

Można więc oczekiwać, że orzechy włoskie pozostaną świeże przez co najmniej 12 miesięcy, jeśli nadal znajdują się w łupinach.

Po upływie daty przydatności do spożycia podanej na opakowaniu większość orzechów włoskich psuje się, ale niektóre nadal zachowują świeżość, jeśli są odpowiednio przechowywane, więc nie musisz ich wyrzucać.

Jeśli będziesz je przechowywać w lodówce, nie zjełczeją przed upływem 6 miesięcy. Jeśli jednak umieścisz je w zamrażarce, możesz cieszyć się nimi przez cały rok.

Jak stwierdzić, czy orzechy włoskie są zepsute?

Najlepszym sposobem, by stwierdzić, czy niełuskany orzech się zepsuł, jest spojrzenie na jego skorupę. Jeśli wygląda ona na skurczoną i pomarszczoną, orzech jest w takim wypadku zepsuty.

Poza tym możesz potrząsnąć takim orzechem. Jeśli jest lekki i można wyczuć, że jego wnętrze porusza się, jest bardzo prawdopodobne, że taki orzech jest zepsuty.

Jeśli chodzi o orzechy łuskane, jest kilka sposobów, by stwierdzić, czy są jeszcze zjadliwe.

Kiedy widzisz na nich warstwę z ciemnymi plamami, to jest to znak, że na orzechu rośnie pleśń, która wyklucza orzech ze spożycia.

Łuskane orzechy mogą również nieprzyjemnie pachnieć, gdy się psują. To wina rozkładającego się oleju.

Ponadto zepsute orzechy włoskie są gorzkie w smaku ze względu na jełczenie wspomnianego oleju.

Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, oznacza to, że Twoje orzechy włoskie się zepsuły i musisz je wyrzucić.

Jak prawidłowo przechowywać orzechy włoskie?

Orzechy włoskie zawierają dużo oleju, który jełczeje pod wpływem ciepła i wilgoci, więc należy przechowywać je w określony sposób, by zmniejszyć ich szansę na zepsucie się.

Ponieważ orzechy włoskie łuskane i niełuskane mają różny okres przydatności do spożycia, należy je przechowywać inaczej.

Orzechy w skorupkach

Orzechy niełuskane są trwalsze ze względu na otaczającą je skorupę, która zapewnia im ochronę.

Warto zamrozić orzechy włoskie w łupinach, używając hermetycznego pojemnika, aby dłużej zachowały świeżość. Możesz również użyć plastikowej torby, w której możesz je zamknąć, aby zapewnić im ochronę.

Umieść torebkę w zamrażarce, aby orzechy zachowały świeżość przez długi czas.

Jeśli nie otworzyłeś opakowania orzechów włoskich, możesz je po prostu włożyć w oryginalnym opakowaniu do zamrażarki. Bardziej szczegółowa instrukcja mrożenia orzechów znajduje się tutaj.

Warto wspomnieć o tym, że trzymając całe orzechy w lodówce, ich czas przydatności do spożycia będzie bardzo podobny.

Orzechy niełuskane

Jeśli chcesz chronić łuskane orzechy włoskie przed jełczeniem, również możesz włożyć je do zamrażarki i trzymać je tam do 12 miesięcy bez utraty jakości.

W lodówce powinny wytrzymać do 6 miesięcy.

Jeśli chcesz przechowywać je na przykład w spiżarni lub szafce kuchennej, musisz liczyć się z tym, że ich świeżość może trwać jedynie 3 tygodnie.

Co może się stać, gdy zjesz przeterminowane orzechy włoskie?

Spożywanie przeterminowanych orzechów włoskich, które nie wykazują oznak psucia się, nie wywoła skutków ubocznych.

Mimo to nie zaleca się jedzenia orzechów włoskich, które przekroczyły już datę ważności, ponieważ może to prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. 

Osoby o wrażliwym żołądku mogą doznać wzdęć, zgagi lub biegunki.