Czy Przyprawy Mogą Się Przeterminować? Kiedy Je Wyrzucić?

Otworzyłeś szafkę i widzisz, że przyprawa, której chcesz użyć, jest przeterminowana?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat korzystania z przypraw po terminie.

Szybkie streszczenie artykułu:

Przyprawy i zioła mogą się przeterminować, ale można używać ich wiele lat po terminie. To dlatego, że zwykle przyprawy nie psują się, a jedynie tracą część swojego smaku i aromatu.

Przejdźmy do bardziej szczegółowych informacji.

Jak długi jest okres przydatności poszczególnych przypraw?

Przyprawy to substancje roślinne wykonane z suszonych korzeni, kory lub łodygi rośliny, podczas gdy zioła to suszone lub świeże liście roślin.

Określając okres przydatności do spożycia suszonych ziół i przypraw, zmienne, które należy wziąć pod uwagę, obejmują głównie ich rodzaj i przechowywanie.

Na przykład suszone przyprawy są zwykle trwalsze niż suszone zioła, a im mniej przetworzona jest przyprawa, tym dłuższy jest jej okres przydatności do spożycia.

Suszone zioła zwykle mają okres przydatności do spożycia 1–3 lata. Należą do nich między innymi bazylia, oregano, tymianek, rozmaryn, liść laurowy, pietruszka, kolendra, majeranek i szałwia.

Mielone lub sproszkowane przyprawy mają zazwyczaj okres przydatności do spożycia 2–3 lata. Przykłady obejmują sproszkowany imbir, czosnek w proszku, mielony cynamon, chili w proszku, mielona kurkuma, ziele angielskie, kardamon, papryka mielona.

Przyprawy niezmielone mają najdłuższy okres przydatności do spożycia, ponieważ mniejsza ich powierzchnia jest wystawiona na działanie powietrza, światła i wilgoci. Dzięki temu zachowują olejki aromatyczne i związki smakowe dłużej niż ich zmielone odpowiedniki.

Przy prawidłowym przechowywaniu całe przyprawy mogą być przydatne do 4 lat. Przykłady takich przypraw to całe ziarna pieprzu, kolendra, nasiona gorczycy, nasiona kminku, cała gałka muszkatołowa, goździki, laski cynamonu, trawa cytrynowa.

Jak stwierdzić, czy przyprawy nadają się jeszcze do użycia?

Suszone zioła i przyprawy tak naprawdę nie tracą ważności ani nie psują się w tradycyjnym tego słowa znaczeniu. Kiedy mówi się, że przyprawa się zepsuła, oznacza to po prostu, że straciła większość swojego smaku, mocy i koloru.

W związku z tym spożywanie zepsutej przyprawy nie powinno spowodować zdrowotnych skutków ubocznych. Przyprawy kupowane w sklepach mają daty przydatności do spożycia, ale wskazują one ramy czasowe, w których zachowają najsilniejszy smak i jakość.

Bezpiecznie jest więc spożywać suszone zioła i przyprawy, które mają już za sobą swoją świetność, chociaż nie dodadzą one tyle smaku, co ich świeże odpowiedniki.

Jeśli nie masz pewności, jak długo masz swoje przyprawy, możesz to oszacować, sprawdzając ich zapach i smak. Rozetrzyj niewielką ilość przyprawy w dłoni. Jeśli zapach i smak jest słaby, prawdopodobnie jest to dobry moment na pozbycie się przyprawy.

Jak prawidłowo przechowywać przyprawy?

Ograniczanie ekspozycji przypraw na powietrze, ciepło, światło i wilgoć jest kluczem do maksymalizacji ich okresu przydatności do spożycia.

Przechowywanie przypraw w przezroczystych pojemnikach obok kuchenki może być wygodne, ale nie jest to dobry sposób na zachowanie ich mocy.

Zamiast tego chłodne, suche i ciemne otoczenie, takie jak spiżarnia, szuflada lub szafka, umieszczone z dala od kuchenki lub piekarnika, jest doskonałym miejscem na przechowywanie przypraw.

Przyprawy muszą też być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Szklane lub ceramiczne pojemniki są jednymi z najlepszych opcji, ponieważ są łatwe do czyszczenia i doskonale zatrzymują powietrze i wilgoć.

Plastikowe pojemniki są również popularnym wyborem, ale zwykle nie są tak szczelne i mogą wchłaniać kolory i zapachy różnych przypraw. Może to więc utrudnić ich czyszczenie.

Pojemniki ze stali nierdzewnej lub blaszane to również niezłe opcje, ale ponieważ metal przewodzi ciepło, istotne jest, aby były przechowywane z dala od źródeł ciepła, np. płyty indukcyjnej.

Czerwone przyprawy, takie jak papryka i pieprz cayenne, dłużej zachowają swój kolor, jeśli będą przechowywane w lodówce. Również przechowywanie przypraw zawierających olej, takich jak nasiona sezamu i maku w lodówce może zapobiec ich jełczeniu.

Należy również pamiętać, że wilgoć może szybko pogorszyć smak i konsystencję przypraw, potencjalnie powodując ich zbrylanie się lub pleśń. Jeśli zauważysz pleśń w którymkolwiek z pojemników na przyprawy, wyrzuć dany produkt.

Staraj się nie używać mokrej łyżki podczas nabierania przypraw i nie otwierać ich, gdy nie ma takiej potrzeby.