Czy Wino Ma Datę Ważności? Kiedy Go nie Pić?

Zastanawiasz się, czy wino ma datę ważności i czy może się zepsuć?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótki streszczenie artykułu:

Wino ma datę ważności, jednak jeśli jest nieotwarte, można je wypić nawet 3 lata po dacie. Jeśli zostało otwarte, należy je spożyć do 7 dni od otwarcia. Zawsze należy zwrócić uwagę, czy wino po terminie nie zepsuło się.

Przejdźmy do szczegółów.

Czy wino może się przeterminować?

Tak, wino ma termin ważności i może się przeterminować. Okres trwałości wina zależy od kilku czynników, takich jak rocznik oraz metoda przygotowania wina. 

Można założyć, że większość codziennych do picia win najlepiej spożywać, gdy są nowe i świeże. To dlatego, że są stosunkowo niskiej jakości, niedrogie i niewzmocnione.

Z drugiej strony butelka dojrzałego, dobrego nieotwartego wina może być przechowywana przez lata, w zależności od tego, w jaki sposób ją przechowujesz.

Jak długo może być dobra otwarta butelka wina?

Okres przechowywania otwartej butelki wina zależy od rodzaju. Zwykle jaśniejsze wina psują się znacznie szybciej niż ciemniejsze odmiany.

Otwarta butelka wina psuje się, ponieważ wchodzi w kontakt z tlenem, ciepłem, światłem i bakteriami. Może to powodować reakcje chemiczne, które wpływają na jakość wina. 

Bakterie zaczynają rozkładać wino, czyniąc je kwaśnym. Wystawienie na działanie tlenu z czasem potrafi zmienić wino w ocet.

Otwarta butelka białego wina może być spożyta 3-5 dni od otwarcia. Czerwone wino powinno zachować świeżość przez 3-6 dni.

Wino deserowe powinno się wypić w ciągu 3-7 dni od otwarcia, a wino do gotowania powinno przetrwać nawet do 2 miesięcy, jeśli znajduje się w lodówce.

Jak długo może być dobra nieotwarta butelka wina?

Ponieważ zamknięta butelka wina nie ma kontaktu z nadmiarem tlenu, bakteriami i ciepłem, ma dłuższy okres przydatności do spożycia niż otwarta butelka wina. 

Takie wino można spożywać po wydrukowanej dacie ważności, o ile dobrze pachnie i smakuje.

Przykładowo, białe wino można spożywać 2 lata po terminie. Czerwone wino będzie dobre nawet do 3 lat po upływie terminu ważności.

Wino deserowe nadaje się do picia jednie 5 miesięcy, a wino do gotowania można używać 5 lat po dacie.

Jak stwierdzić, że wino nie nadaje się do picia?

Oto 4 znaki, które mogą Ci powiedzieć, że Twoje wino lepiej wyrzucić.

1. Korek do wina

Jeśli korek do wina jest suchy lub lekko wypchnięty z butelki, prawdopodobnie powietrze przedostało się do butelki z winem i zamieniło ją w ocet.

2. Kolor wina

Nowsze roczniki czerwonego wina mogą zmienić kolor na brązowy, a białe wino może przybrać żółtawo-brązowy kolor. Jeśli nieotwarta butelka ma małe bąbelki, wino przeszło nieplanowaną fermentację podczas produkcji.

3. Zapach wina

Warto powąchać korek od wina pod kątem jego skażenia. Skażenie korka jest powodowane przez związki aromatyczne w materiale korka, które przedostają się do wina po butelkowaniu. 

Zepsute wino dotknięte skazą z korka będzie nieprzyjemnie pachnieć mokrym psem, mokrym kartonem lub zmywaczem do paznokci.

4. Smak wina

Wino, które się psuje, może smakować jak pleśń. Utlenione wino może również smakować jak ocet i mieć ostrą kwasowość. 

W każdym z tych scenariuszy najlepiej jest wyrzucić wino.

Co może się stać, gdy wypijesz zepsute wino?

Picie wadliwego wina potencjalnie może wywołać skutki ubocznie i nie powinieneś go pić.

Oprócz utleniania stare wino może również zepsuć się z powodu wzrostu drożdży i bakterii. Może to powodować rozstrój żołądka, ból brzucha i nudności.

Dlatego, jeśli natkniesz się na podejrzane wino, niezależnie od tego, czy jest otwarte, najlepiej je wyrzucić.

Jak przedłużyć trwałość wina?

Oto 3 wskazówki jak przechowywać wino, by zachować jego smak i aromat.

1. Znajdź ciemne miejsce

Chociaż ciemne szkło butelki wina pomaga blokować światło słoneczne, promienie UV mogą nadal przenikać przez szkło i wpływać na jakość wina.

Dlatego ważne jest, aby przechowywać wino z dala od bezpośredniego światła i w stałej temperaturze, najlepiej 10-15 stopni.

Jeśli nie masz takiego miejsca, możesz rozważyć zakup niedrogiej chłodziarki do przechowywania butelek wina.

2. Utrzymuj odpowiednią wilgotność

Korek jest porowaty, łatwo wysycha i kurczy się. Może to ułatwić powietrzu i bakteriom przedostanie się do butelki. Wysuszony korek może również zanieczyścić wino odpadkami. 

Możesz temu zapobiec, przechowując wino w wilgotnym środowisku.

3. Przechowuj butelkę bokiem

Jeśli chcesz przechowywać wino przez dłuższy czas, zwykle dłużej niż rok, przechowuj butelkę bokiem. Zapobiega to wysychaniu korka.

Dużo więcej na temat przechowywania wina znajdziesz w tym artykule.