Czy Woda w Butelce Może Się Przeterminować? (Wyjaśnione)

Zastanawiasz się, czy woda butelkowana może się przeterminować i czy można ją pić, gdy jej termin przydatności już minął?

Tego dowiesz się w tym artykule.

Szybka odpowiedź:

Woda w butelce co prawda ma datę ważności, ale nie dotyczy ona wody, tylko plastikowej butelki. Zwykle po upływie daty ważności, toksyny z plastiku mogą przenikać do wody, więc nie warto pić zbyt starej wody butelkowanej.

Oto więcej szczegółów.

Czy woda w butelce może się przeterminować?

Woda butelkowana ma datę ważności, choć data ta nie określa daty, kiedy woda się popsuje, ale określa ramy czasowe, w których woda zachowa najwyższą jakość, jeśli jest odpowiednio przechowywana.

Czy można pić przeterminowaną wodę?

Woda butelkowana nie psuje się, dlatego po upływie terminu ważności nie ma się co o nią martwić.

Zwykle w przypadku przeterminowanej butelki wody, bardziej należy się martwić o plastikową butelkę zrobioną z politereftalanu etylenu (PET). Z czasem toksyczność zawarta w tworzywie sztucznym przedostaje się do wody.

Może to nie tylko wpłynąć na smak wody, ale również spowodować poważne zagrożenie dla zdrowia. Zaburza to układ hormonalny, powodując objawy rozrodcze, nowotwory, problemy neurologiczne oraz uszkodzenia układu odpornościowego.

Porowaty plastik może również powodować gromadzenie się w wodzie zapachów i innych nieprzyjemnych dodatków z zewnątrz. W rzadkich przypadkach, gdy jest przechowywana niewłaściwie, woda butelkowana może również rozwijać pleśń lub glony.

Ostatecznie, jeśli woda butelkowana była przechowywana w chłodnym, suchym miejscu, z dala od bezpośredniego światła słonecznego, bez względu na to, jak długo, to powinna nadawać się do picia.

Po jakim czasie woda traci ważność?

Większość firm produkujących wodę butelkowaną drukuje standardowo dwuletnią datę ważności. 

Nie można dokładnie przewidzieć, kiedy woda w butelce nie nadaje się do picia, ale, im dłużej butelka jest w obiegu, tym bardziej prawdopodobne, że była wystawiona na działanie ciepła lub zaczęła się rozkładać.

Odpowiednio przechowywana woda butelkowana może być więc dobra nawet po upływie terminu przydatności do spożycia.

Czy można zachorować od picia przeterminowanej wody?

Możesz zachorować na skutek zanieczyszczonej lub odsłoniętej wody butelkowanej, ale jest to dość rzadkie. 

Jeśli wypijesz wodę w miarę szybko po zakupie, nie wystawiasz jej na długotrwałe działanie wysokich temperatur, nie trzymasz jej zbyt blisko chemii gospodarczej, a po otwarciu przechowujesz ją w lodówce, woda powinna być całkowicie bezpieczna.