Czym Jest Blanszowanie? Jak Poprawnie Blanszować

Wielu ludzi zastanawia się, czym jest blanszowanie.

W tym artykule wyjaśnię ten termin.

Co to jest blanszowanie?

Blanszowanie to technika przygotowywania żywności, w której żywność jest na krótko zanurzana w gorącej wodzie lub oleju, często jako wstęp do dalszego gotowania. Najczęściej blanszuje się warzywa i owoce.

Blanszowanie ma na celu zmiękczenie lub rozluźnienie skóry, aby ułatwić jej złuszczanie lub rozjaśnienie koloru warzywa, lub owocu.

Czas blanszowania różni się w zależności od warzywa lub owocu, ale najczęściej jest to około minuta.

Blanszowanie jest zwykle wykonywane w połączeniu z zanurzeniem blanszowanego produktu bezpośrednio w wodzie z lodem, by zatrzymać gotowanie.

Żywność również powinna pozostać w zimnej wodzie na krótko, by mogła się schłodzić. W przeciwnym razie może się rozmoczyć.

Po co robi się blanszowanie?

Blanszowanie zmiękcza warzywa lub owoce oraz intensyfikuje ich kolory. Dzięki temu na przykład po długim gotowaniu wiele warzyw będzie nadal wyglądać estetycznie i świeżo.

Blanszowanie jest również często stosowane przed zamrażaniem warzyw i owoców i proces ten chroni je przed utratą tekstury, kolorów i wartości odżywczych w zamrażarce.

Blanszowanie w celu zmiękczenia warzyw sprawia, że można ugotować je szybko na dużym ogniu, a często samo gotowanie nie wystarcza, by zmiękczyć niektóre twarde warzywa.

Często blanszuje się warzywa, które mają być dodane do sałatek, ponieważ blanszowanie sprawia, że będą one łatwe do pogryzienia oraz po prostu lepiej wyglądają.

Ponadto blanszuje się po to, by łatwiej pozbyć się skórki, np. na pomidorach, w celu usunięcia zanieczyszczeń kości na wywar, aby zapobiec brązowieniu awokado, czy po to, aby polepszyć smak i teksturę frytek.

Jak blanszować?

Krok 1: Przygotuj garnek

Do garnka wlej około 700 ml wody na każde 100 g warzyw i zagotuj.

Krok 2: Przygotuj wodę z lodem

Napełnij miskę zimną wodą i dodaj do niej kostki lodu. Przygotuj tyle wody, by w pełni zanurzyć warzywa lub owoce.

Krok 3: Dodaj warzywa

Dodaj warzywa do garnka z wrzącą wodą i zmniejsz ogień.          

Krok 4: Zmierz czas procesu gotowania

Dokładne czasy blanszowania zależą od czynników, takich jak rodzaj i grubość warzyw. Przegotowanie może spowodować utratę smaku i koloru, podczas gdy niedogotowanie może przyspieszyć degradację, dlatego zawsze sprawdź, jak długo powinno się blanszować dane warzywo.

Krok 5: Przenieś warzywa do zimnej wody

Natychmiast po zakończeniu blanszowania przenieś warzywa do lodowatej wody.

Krok 6: Odcedź warzywa

Wyjmij warzywa z wody po kilku minutach i odsącz je, aby usunąć nadmiar wilgoci.