Ile Arbuz Może Być w Lodówce, Zanim Się Zepsuje? (Ważne Fakty)

Zastanawiasz się, ile masz czasu na to, by zjeść arbuza, którego niedawno kupiłeś?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Pokrojony arbuz może pozostać w lodówce do 5 dni, jednak wiele zależy od stanu, w jakim został kupiony. Jeśli skórka owocu jest żółtawa, a miąższ ma zmienioną konsystencję, arbuz może popsuć się nieco szybciej.

Przejdźmy do szczegółów.

Jak długo arbuz może być zdatny do spożycia?

Arbuz może być bezpiecznie przechowywany około 5 dni, jeśli zostanie pokrojony i 2-3 tygodnie, jeśli pozostanie w całości. Wiele zależy od konkretnego arbuza, którego kupiłeś, ponieważ niektóre są w sklepie dłużej niż inne.

Czynniki, na które należy zwrócić uwagę, aby wybrać arbuza, który przetrwa długo to symetryczny kształt oraz jędrna i gęsta konsystencja. Kolor świeżego arbuza powinien być zielony w paski, a nie żółtawy, co wskazywałoby na to, że owoc jest już nieco starszy.

Jak długo może być przechowywany arbuz w całości?

Całe arbuzy świeżo zebrane mogą być zdatne do spożycia przez około miesiąc. Jednak zanim trafią do sklepu minie tydzień lub dwa.

W związku z tym musisz założyć, że cały arbuz będzie zdatny do spożycia przez około 2 tygodnie.

Całego arbuza nie należy przechowywać w lodówce, tylko w chłodnej, ciemnej części kuchni, na przykład na półce z warzywami, czy w spiżarni, dopóki nie będzie gotowy do spożycia.

Jak długo może być przechowywany pokrojony arbuz?

Na pokrojonym arbuzie, który jest przechowywany w temperaturze pokojowej, mogą dość szybko namnażać się bakterie. W związku z tym nie zaleca się spożywania arbuza pozostawionego na blacie, w misce z owocami lub na talerzu przez ponad 24 godziny.

Jeśli jednak pokrojony arbuz będzie schłodzony w hermetycznym, zamkniętym pojemniku, takim jak torba z zamkiem błyskawicznym lub w szklanym pojemniku, znacznie wydłuży to jego okres przydatności do spożycia.

Pokrojony arbuz powinien być dobry do 5 dni. Jeśli kupujesz przekrojonego arbuza ze sklepu, weź pod uwagę, że mógł on leżeć na półce przez jakiś czas, a więc może być dobry jeszcze jedynie 2-3 dni i powinien być zjedzony dość szybko.

Jak stwierdzić, czy arbuz się zepsuł?

Poziom azotanów

Niski poziom azotanów w arbuzie jest dobry, ale wysoki zdecydowanie nie. Aby stwierdzić, czy poziom azotanów w arbuzie jest wysoki, sprawdź skórkę i miąższ. Jeśli skórka nabiera żółtego odcieniu, a na miąższu są białe paski, arbuz wkrótce się zepsuje.

Inną sztuczką, by określić poziomu azotanów w arbuzie, jest umieszczenie części miąższu arbuza w szklance wody. Wysoki poziom azotanów zmieni kolor wody na czerwony i powinien ostrzec cię przed spożywaniem takiego owocu.

Wygląd zewnętrzny

Jeśli arbuz przekroczył punkt, w którym nadaje się do spożycia, może być spleśniały, posiniaczony lub mocno odbarwiony. Jeśli arbuz również wydaje się wyjątkowo lekki, pusty lub miękki w przeciwieństwie do gęstego i jędrnego, może to być oznaką utraty wody, co wskazuje na psucie się.

Wygląd wewnętrzny

Rozcinając arbuza, uważaj, jeśli ma kwaśny lub inny nieprzyjemny zapach. Nawet jeśli jego zapach pozostaje łagodny, należy również sprawdzić teksturę miąższu. Wnętrze arbuza, które jest papkowate, śluzowate lub zbyt suche, wskazuje na przeterminowanie owocu.

Jak przechowywać arbuza, aby wydłużyć jego okres przydatności do spożycia?

Chłodzenie

Po pokrojeniu, a następnie umieszczeniu w lodówce w dobrze zamkniętym pojemniku lub owinięciu w plastikową folię, która dociska miąższ, arbuz może przetrwać 3-5 dni. Szczelne zamknięcie jest kluczem do zachowania doskonałego smaku i konsystencji.

Zamrażanie

Jeśli masz zbyt dużo arbuza, możesz rozważyć zamrożenie go. To wydłuży jego trwałość nawet do 10 miesięcy. Nie zamrażaj arbuza w całości, lecz pokrój go i zamknij w odpowiednich pojemnikach lub zamykanych torebkach, a następnie umieścić w zamrażarce. Bardziej szczegółową instrukcję znajdziesz tutaj.