Ile Kapusta Kiszona Może Leżeć w Lodówce? (Wyjaśnione)

Zastanawiasz się nad tym, jak długo możesz trzymać kiszoną kapustę w lodówce?

W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Kapusta kiszona kupiona w sklepie może leżeć w lodówce nawet 3 miesiące po upłynięciu daty ważności. Domowa kapusta kiszona może być przechowywana w lodówce około 6 miesięcy.

Poznajmy nieco więcej szczegółów.

Jak długo można trzymać kapustę kiszoną w lodówce?

Jeśli masz kapustę kiszoną zakupioną w sklepie, to zazwyczaj taka kapusta jest dobra nawet do 3 miesięcy po upłynięciu daty ważności, jeśli jest odpowiednio przechowywana.

Jeśli chodzi o domową kapustę kiszoną, która jest odpowiednio konserwowana, można ją pozostawić w temperaturze pokojowej do 6 miesięcy w ciemnym miejscu, takim jak szafka lub spiżarnia. 

Wilgotne środowisko nie jest idealne do przechowywania nieotwartej kapusty.

Po otwarciu słoika przechowuj kiszoną kapustę w lodówce, aby zapobiec rozwojowi bakterii i zachować najlepszą jakość. Kapusta kiszona jest łatwo podatna na wysychanie, gdy nie jest odpowiednio przechowywana.

Kapusta kiszona w lodówce zachowuje świeżość przez około 6 miesięcy.

Czy wiedziałeś, że kapustę kiszoną można również zamrozić? Jak to zrobić przeczytasz w tym artykule.

Jak sprawdzić, czy kapusta kiszona nie zepsuła się?

Istnieje kilka sposobów, by ustalić, czy kapusta kiszona siedziała zbyt długo w lodówce.

Po pierwsze, aby sprawdzić, czy kapusta jest jeszcze dobra, sprawdź jej zapach. Świeża kapusta ma wyraźny zapach, a stara pachnie kwaśno. Na pewno łatwo rozróżnisz naturalny zapach kapusty kiszonej od tego zepsutego.

Kolejnym sposobem, by sprawdzić stan kapusty, jest spojrzenie na kolor. Jeśli kapusta kiszona przybrała bardzo ciemny lub jasny kolor, oznacza to, że zaatakowały ją bakterie i należy ją wyrzucić. Może też pojawić się pleśń.

Oczywiście warto też zrobić test smaku. Jeśli wyczujesz, że smak kapusty jest inny niż zwykle, należy się jej pozbyć

Jak prawidłowo przechowywać kapustę kiszoną?

  1. Przechowuj w lodówce. Zakręć kiszoną kapustę wieczkiem lub przenieś ją do hermetycznego pojemnika i przechowuj w lodówce przez cały czas, gdy nie jest używana.
  2. Trzymaj ją z dala od drzwi. Artykuły spożywcze przechowywane na drzwiach lodówki są narażone na wyższe temperatury, zwłaszcza przy częstym otwieraniu. Przechowuj więc kapustę na półce i przesuń ją w kierunku tylnej części lodówki, aby uniknąć wahań temperatury.
  3. Przechowuj kapustę w szklanym naczyniu. Kapusta przechowywana w szklanych słoikach zachowa najlepszą jakość. Jeśli masz torebkę kiszonej kapusty, rozważ przełożenie jej do szklanego słoika lub innego szklanego pojemnika. 
  4. Unikaj zanieczyszczenia krzyżowego. Zawsze używaj czystych sztućcy podczas nabierania kapusty, aby uniknąć zanieczyszczenia krzyżowego.