Zastanawiasz się nad tym, jak długo możesz trzymać łososia w lodówce, zanim się zepsuje?
Przeczytaj ten artykuł, by się o tym dowiedzieć.
Krótkie streszczenie artykułu:
Surowy łosoś może wytrzymać w lodówce zazwyczaj do 2 dni. Prawidłowe przechowywanie może jednak przedłużyć jego świeżość o około 1 dzień.
Poznajmy więcej szczegółów.
Jak długo łosoś może leżeć w lodówce?
To, jak długo łosoś może leżeć w lodówce, zależy od tego, czy jest surowy, czy gotowany.
W większości przypadków, gdy kupujemy łososia w sklepie, mamy do czynienia z surową rybą. W takim przypadku łosoś wytrzyma w lodówce do 2 dni. Po tym czasie należy go albo ugotować, albo zamrozić.
Gotowany lub pieczony łosoś powinien wytrzymać w lodówce 3-4 dni.
Jeśli chcesz przechowywać łososia dłużej, możesz go zamrozić. Ugotowany łosoś może być przechowywany w zamrażarce 2-4 miesiące, podczas gdy surowy nawet do 8 miesięcy.
To, jak długo łosoś nadaje się do spożycia, zależy głównie od tego, w jakiej temperaturze i w jaki sposób go przechowujesz.
Jak prawidłowo przechowywać łososia?
Oto kilka wskazówek, jak przechowywać łososia, aby był dobry do spożycia przez dłuższy czas.
Kupuj świeżego łososia: Aby przechowywać łososia dłużej, kup jak najświeższą partię. O świeżości decyduje zapach i wygląd ryby. Łosoś powinien być jędrny, różowy i pachnieć bardzo delikatnie.
Zastosuj sól: Mieszanie surowego łososia z odrobiną soli może wydłużyć jego okres przydatności do spożycia łososia. Proces ten usuwa nadmiar wilgoci z ryby oraz polepsza jej smak. Po dodaniu soli, opłucz filety, osusz, zawiń szczelnie w plastikową torebkę, wyciśnij powietrze i przechowuj rybę w zamrażarce.
Ugotuj łososia: Gotowanie owoców morza przed przechowywaniem może wydłużyć ich okres przydatności do spożycia o 1-2 dni.
Zamroź rybę: Zamrażanie łososia pozwala przedłużyć jego okres przydatności do spożycia z 3 dni do około 3 miesięcy. Pamiętaj tylko o tym, że owoce morza psują się, jeśli rozmrozisz rybę i ponownie ją zamrozisz.
Jak stwierdzić, czy łosoś jest zepsuty?
Aby stwierdzić, czy łosoś nie jest zepsuty, sprawdź, czy się nie odbarwił, nie poszarzał, oraz czy nie ma na nim plam lub pleśni. Jeśli ryba jest śluzowata i ma mleczny wygląd, również nie powinna być spożywana.
Jeśli nie masz pewności, dotknij rybę. Jeśli jest śliska lub lepka, z pewnością nie należy ryzykować jedzenia jej.
Możesz także powąchać łososia. Jeśli pachnie stęchlizną, zgnilizną lub po prostu nieświeżo, najprawdopodobniej ryba zepsuła się.
Test smaku również powinien pomóc stwierdzić, czy łosoś jest dobry. Jeśli smakuje inaczej niż zwykle, jest zepsuty.
Jeśli podejrzewasz, że łosoś może być zepsuty, ale nie możesz wykryć oznak psucia się, lepiej wyrzucić taką rybę i nie ryzykować problemów żołądkowych.