Ile Mięso Mielone Może Leżeć w Lodówce? (Ważne Informacje)

Zastanawiasz się, na jak długo możesz zostawić mięso mielone w lodówce?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Mięso mielone może leżeć w lodówce 2 dni. Po tym czasie może zacząć się psuć, a jego zjedzenie może wywołać skutki uboczne. Mielone można również zamrozić na kilka miesięcy.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak długo mięso mielone może leżeć w lodówce?

Mięso mielone może leżeć w lodówce do 2 dni od daty zakupu. Do drugiego dnia najlepiej ugotować takie mięso lub zamrozić. 

Zamrażanie mięsa mielonego powinno wydłużyć jego okres przydatności do spożycia na wiele miesięcy.

Mięso mielone jest podatne na rozwój bakterii, które rozmnażają się szybko, gdy produkt jest wystawiony na temperaturę wyższą niż 4 stopnie. W związku z tym ważne jest, aby jak najszybciej użyć mięsa mielonego, by zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii, takich jak E. coli. 

E. coli ginie podczas dokładnego gotowania, więc mięso mielone powinno osiągnąć temperaturę przynajmniej 70 stopni. Właściwe przechowywanie ma również duże znaczenie dla zachowania świeżości i powolnego wzrostu bakterii.

Jak prawidłowo przechowywać mięso mielone?

Aby przechowywać mięso mielone w lodówce, upewnij się, że temperatura wynosi 4 stopnie lub mniej. To ważne dla zachowania świeżości żywności i spowolnienia rozwoju bakterii.

Ponadto przechowuj mięso mielone na dolnej półce lodówki. Mięso to zawiera soki, które zawierają bakterie, a kontakt z inną surową lub gotowaną żywnością może prowadzić do zanieczyszczenia krzyżowego. 

Mielone mięso może być przechowywane w oryginalnym opakowaniu. Trzymanie go na dolnej półce minimalizuj ryzyko zanieczyszczenia krzyżowego i ułatwia sprzątanie w przypadku rozlania soków.

Jak wygląd zepsute mięso mielone?

Zepsute mięso mielone, które spędziło w lodówce zbyt dużo dni, będzie okazywało sygnały zepsucia się.

  1. Surowe mięso mielone powinno być jaskrawoczerwona na zewnątrz i brązowawe w środku. Jeśli jego powierzchnia stała się całkowicie brązowa, szara, lub porosła ją pleśń, mięso należy wyrzucić.

2. Jeśli mielone ma lepką lub śluzowatą konsystencję, gdy jest surowe lub gotowane, najprawdopodobniej się zepsuło.

3. Zepsute mięso mielone wydziela charakterystyczny zjełczały zapach, który wskazuje, że jego jedzenie jest niebezpieczne.

4. Daty przydatności do spożycia wskazuje czas na zjedzenie mięsa. Zamrażanie może dodatkowo wydłużyć okres przydatności do spożycia.

Co może się stać, gdy zjesz zepsute mięso mielone?

Zepsute mięso mielone jest niebezpieczne do spożycia, ponieważ może zawierać bakterie chorobotwórcze, które są odpowiedzialne za choroby przenoszone przez żywność. Objawy obejmują gorączkę, wymioty, skurcze żołądka i biegunkę.

Mikroorganizmy wywołujące choroby szybko rosną w żywności pozostawionej w temperaturze pokojowej i występują w zepsutej żywności. Najczęściej spotykanymi szkodliwymi bakteriami w mielonym mięsie są E.coli.

Pojawienie się objawów może zająć kilka dni.

Aby zniszczyć te bakterie i zmniejszyć ryzyko zatrucia pokarmowego, dokładnie gotuj mielone mięso i upewnij się, że jego wewnętrzna temperatura osiąga 70°C. Najbezpieczniej jest jednak nie jeść potencjalnie zepsutego mięsa mielonego.