Jeśli zastanawiasz się, jak długo wytrzyma w lodówce ugotowany makaron, to jesteś w dobrym miejscu.
W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na temat przechowywania ugotowanego makaronu w lodówce.
Jak długo ugotowany makaron może być w lodówce?
Ugotowany makaron należy przechowywać w lodówce, ponieważ zawiera wilgoć, która ostatecznie doprowadzi do rozwoju pleśni, a niższe temperatury spowalniają ten proces.
Różne rodzaje makaronu będą miały inny czas psucia się i zależy to głównie od tego, jakie składniki zawiera makaron.
Przykładowo, domowy makaron pszenny wytrzyma w lodówce 4–5 dni. Z kolei makaron pszenny kupiony w sklepie może stać w lodówce 1–3 dni.
Makaron bezglutenowy oraz na bazie soczewicy, fasoli lub grochu powinien być zdatny do zjedzenia 3–5 dni. Tortellini lub inny makaron nadziewany również mogą być ugotowane w lodówce 3–5 dni.
Można więc założyć, że zwykle ugotowany makaron nie wytrzyma w lodówce 1 tygodnia, dlatego przed jego konsumpcją ważne jest upewnienie się, że nie ma na nim śladów zepsucia.
Jak wygląda zepsuty makaron z lodówki?
Zwykle możesz stwierdzić, czy makaron się zepsuł, zwracając uwagę na jego wygląd i zapach.
Jedną z najbardziej wymownych oznak przeterminowanego makaronu jest to, że stał się śliski lub lepki, co zwykle ma miejsce tuż przed pojawieniem się widocznej pleśni.
Możesz również zauważyć matowość lub przebarwienia, takie jak szarawy lub białawy odcień. Czasami możesz wyczuć, że makaron zaczął się psuć i powinien zostać wyrzucony.
Co się stanie, jeśli zjesz zepsuty makaron?
Jedzenie starego makaronu może wywołać zatrucie pokarmowe, jeśli są na nim szkodliwe zarazki. Objawy zatrucia mogą wahać się od łagodnego do ciężkiego.
Najczęstsze objawy chorób przenoszonych przez żywność mają charakter żołądkowo-jelitowy, powodując rozstrój żołądka, biegunkę i wymioty.
Jednym z najczęstszych patogenów przenoszonych przez stary makaron jest B. cereus, który może powodować żołądkowe skutki uboczne.
Jeśli jesz stary makaron, który zawiera jeszcze inne składniki, takie jak mięso, jajka lub produkty mleczne, jest bardziej prawdopodobne, że będzie narażony na inne powszechne zarazki, takie jak na przykład Salmonella.
Jak najlepiej przechowywać makaron?
Po ugotowaniu makaronu pozostaw go do całkowitego ostygnięcia, a następnie przechowuj go w lodówce w ciągu 2 godzin od ugotowania.
Wilgoć uwięziona po zamknięciu ciepłego makaronu może stworzyć idealne środowisko do rozwoju bakterii lub pleśni. Makaron w lodówce należy przechowywać w płytkich, hermetycznych pojemnikach lub zamykanych torebkach.
Pomocne może być też dodanie do makaronu odrobiny oliwy z oliwek, aby zapobiec nadmiernemu sklejaniu się w lodówce. Temperatura chłodzenia powinna wynosić minimum 4°C.
Makaron można również zamrozić, aby jeszcze wydłużyć jego okres przydatności do spożycia do 2 miesięcy. Najlepiej mrozić w zamkniętych, hermetycznych pojemnikach lub wytrzymałych torebkach do zamrażania. Prostą instrukcję mrożenia makaronu znajdziesz w tym artykule.
Jak ponownie podgrzać makaron w prawidłowy sposób?
Jeśli jesz zwykły makaron bez sosu, możesz go podgrzać, umieszczając go na sitku i zanurzając we wrzącej wodzie na około 30–60 sekund.
Makaron z sosem można umieścić w żaroodpornym naczyniu i piec w piekarniku przez około 20 minut w temperaturze 176°C. Można go również umieścić na patelni i podgrzać na średnim ogniu, delikatnie mieszając.
Makaron najlepiej podgrzewać do minimum 74 °C, ponieważ tak wysoka temperatura zabija bakterie, które mogły zacząć tworzyć się w makaronie w lodówce.