Ile Może Leżeć w Lodówce Ciasto na Pizzę? (Rozwiązane)

Zastanawiasz się, na jak długo możesz umieścić w lodówce ciasto na pizzę?

Przeczytaj ten artykuł, by się o tym dowiedzieć.

Krótkie streszczenie artykułu:

Ciasto na pizzę może leżeć w lodówce 3-5 dni, choć zwykle jest to dolna granica. Czas, przez jaki ciasto może być w lodówce, zależy głównie od ilości drożdży, temperatury ciasta i rodzaju mąki.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak długo ciasto na pizzę może być przechowywane w lodówce?

Ciasto na pizzę może być przechowywane do 3 dni w lodówce. Przez ten czas ciasto zachowa najwyższą świeżość.

W wielu przypadkach ciasto na pizzę może stać w lodówce nawet do 5 dni, jednak jeśli zamierzasz zrobić pizzę z tego ciasta po upłynięciu 3 dni, lepiej zamrozić je, zamiast ryzykować trzymanie go w lodówce.

To, jak długo ciasto na pizzę będzie dobre, zależy od kilku czynników. Oto one:

Ilość drożdży

Nawet jeśli Twoje ciasto na pizzę jest w lodówce, nadal będzie fermentować dzięki obecności drożdży. Im więcej drożdży ma ciasto, tym szybciej będzie fermentować. 

Dokładnie sprawdź więc swój przepis na ciasto na pizzę, aby zobaczyć, ile drożdży używasz w porównaniu z innymi, aby zorientować się, jak długo ciasto może wytrzymać w lodówce.

Temperatura ciasta

Im wyższa temperatura otaczająca ciasto, tym szybciej będzie ono fermentować. Gdy skończysz wyrabiać ciasto i włożysz je do wyrośnięcia, od razu włóż je do lodówki. Im dłużej je zostawisz w temperaturze pokojowej, tym krótsza będzie jego żywotność w lodówce.

Białko w mące

Białko utrzymuje stężenie glutenu. Mąka potrzebuje silnej sieci glutenu, aby stworzyć pożądaną teksturę skórki do pizzy. 

Mąka z dużą ilością białka, np. mąka chlebowa będzie w stanie dłużej zachować strukturę niż mąka o niskiej zawartości białka. Tak więc użycie mąki wysokobiałkowej zapewni Twojemu ciastu dodatkowy dzień lub dwa w lodówce. 

Jak sprawdzić, czy ciasto na pizzę w lodówce nie jest zepsute?

Im dłużej pozwolisz ciastu fermentować, tym lepsza będzie konsystencja i smak. Jeśli jednak pozwolisz, aby ciasto fermentowało zbyt długo, może to doprowadzić do nadmiernej fermentacji i zepsuć ciasto.

Oto kilka kluczowych znaków, które określą, kiedy posunąłeś się za daleko.

1. Kwaśny zapach

Kiedy drożdże są nadmiernie sfermentowane, wydzielają kwaśny zapach. Mogą pachnieć podobnie do alkoholu (ponieważ alkohol zawiera drożdże). Jeśli wyczujesz taki zapach, wyrzuć ciasto.

2. Kolor

Kiedy ciasto na pizzę jest nadmiernie sfermentowane, zmienia swój odcień na szarawy. Dodatkowo może mieć nawet pomarańczowe plamki. Zmienione barwy nie wyglądają apetycznie, a ciasto powinno zostać wyrzucone.

3. Tekstura

Chociaż ciasto na pizzę powinno być włożone do lodówki przykryte, nie oznacza, że z czasem nie wyschnie. Jeśli ciasto stanie się suche, łuszczy się i jest trudne do manewrowania, oznacza to, że jest przefermentowane.

4. Smak

Nie można spróbować smaku ciasta na pizzę i należy czekać z tym, aż pizza się upiecze. Jeśli uważasz, że Twoja pizza nie smakuje dobrze, winą może być przefermentowane ciasto.

5. Pleśń

Zanim ciasto na pizzę spleśnieje, minie trochę czasu. Jeśli jednak zobaczysz pleśń na swoim cieście, natychmiast je wyrzuć. Nie popłaca oderwanie spleśniałego kawałka, ponieważ pleśń jest również obecna w miejscach, w których jej nie widzisz.

Co prawda przefermentowane ciasto na pizzę nie jest niebezpieczne dla zdrowia, jednak używanie go jedynie zepsuje smak pizzy.

Jak poprawnie przechowywać ciasto na pizzę w lodówce?

Przechowywanie ciasta na pizzę w lodówce jest łatwe. Należy upewnić się, że jest ono przykryte. Odsłonięte obszary wyschną podczas procesu fermentacji. 

Istnieje kilka opcji jak przechowywać ciasto:

  • Szczelny pojemnik
  • Owinięcie w plastikową folię
  • Umieszczenie ciasta w torbie z zamkiem
  • Zawinięcie ciasto w celofan lub folię aluminiową