Jak długo można spożywać pastę jajeczną, która jest w lodówce?
W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Krótkie streszczenie artykułu:
Pasta jajeczna może przebywać w lodówce 3-5 dni, zanim zacznie wykazywać oznaki psucia się. Optymalna temperatura w lodówce powinna wynosić 2-4 stopnie.
Poznajmy wszystkie szczegóły.
Jak długi jest okres przydatności do spożycia pasty jajecznej?
Najważniejszym czynnikiem wpływającym na to, jak długo pasta jajeczna pozostanie świeża, jest jej temperatura. Im zimniejsza, tym wolniej jajka się zepsują.
Pasta jajeczna psuje się stosunkowo łatwo i warto spożyć ją tak szybko, jak to możliwe.
Miejsce, w którym trzymasz pastę jajeczną | Czas, przez jaki wytrzyma |
---|---|
Temperatura pokojowa | 2 godziny |
Lodówka | 3 – 5 dni |
Zamrażarka | Zamrażanie niewskazane |
Pasta jajeczna bez lodówki nie przetrwałaby długo. Im jest cieplej, tym bardziej ten produkt narażony jest na zepsucie. Pasta jajeczna zawiera wiele niegotowanych składników, w tym warzywa i majonez.
Jajka i majonez nie radzą sobie dobrze, gdy są w temperaturze pokojowej i są podatne na psucie się już w ciągu 2 godzin.
Możesz nieco wydłużyć ten czas do 5 godzin, umieszczając pastę jajeczną w folii aluminiowej lub izolowanym pudełku na lunch, dopóki nie będziesz mieć możliwości schłodzenia.
Najlepiej jednak trzymać pastę jajeczną w lodówce.
Chłodzenie to doskonały sposób na dłuższe zachowanie pasty jajecznej. Będzie ona dobra w lodówce przez około 3-5 dni, o ile jest odpowiednio zapakowana.
Dodanie soku z cytryny lub octu do pasty jajecznej może wydłużyć jej okres przydatności do spożycia. To rozwiązanie ogranicza rozwój bakterii i zapobiega zanieczyszczeniu pasty.
Pamiętaj, aby przechowywać ją w szczelnym pojemniku, aby pasta jajeczna zachowała świeżość.
Umieść pastę jajeczną w głębi lodówki, z dala od drzwiczek, by nie była tak narażona na wahania temperatury.
Pasta jajeczna zepsuje się szybciej, jeśli włożysz ją bezpośrednio do lodówki bez przykrycia. W najlepszym razie będzie w stanie zachować świeżość przez 2 dni.
Idealna temperatura do chłodzenia pasty jajecznej wynosi 2-4 stopnie. Przechowywanie jej poza tym zakresem temperatur nie jest bezpieczne, ponieważ bakterie mogą zacząć się namnażać w wyższych temperaturach, a w niższych pasta może zamarznąć.
Czy można zamrozić pastę jajeczną?
Zamrażanie pasty jajecznej nie jest idealnym sposobem na wydłużenie jej okresu przydatności do spożycia ze względu na majonez i jajka w niej zawarte.
Oba te składniki nie zamarzają dobrze i po rozmrożeniu składniki zostaną rozdzielone, co znacznie pogorszy smak pasty. Pasta taka jest nadal jadalna, ale nie będzie smakować dobrze.
Krótko mówiąc, lepiej będzie przechowywać pastę jajeczną w lodówce zamiast w zamrażarce, zwłaszcza jeśli zawiera majonez.
Jeśli masz nadmiar pasty jajecznej, to możesz ją ostatecznie zamrozić.
Aby to zrobić, ostrożnie umieść pastę jajeczną w hermetycznym pojemniku, posługując się czystymi sztućcami, aby nie przenosić bakterii do jedzenia.
Zamknij pojemnik i włóż do zamrażarki. W ten sposób pasta będzie dobra do zjedzenia 1-2 miesiące.
Jak sprawdzić, czy pasta jajeczna się nie zepsuła?
Zepsuta pasta jajeczna może powodować zatrucia i inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać, czy produkt ten nadaje się jeszcze do spożycia.
Oto kilka typowych oznak zepsucia się pasty jajecznej.
Zapach
Nieprzyjemny zapach jest jednym z pierwszych i najbardziej rozpoznawalnych znaków decydujących o tym, czy pasta jajeczna jest świeża, czy nie.
Zjełczałe jajka śmierdzą okropnie, a pasta będzie mieć gorzki, siarkowy zapach w miarę wzrostu bakterii. Na początku zapach może być bardzo delikatny, ale z czasem staje się silniejszy.
Widoczna pleśń
Plamy pleśni mogą być zielone, czarne lub białe i pojawiają się na jajach, lub na warzywach. Te ślady są dość łatwe do wykrycia, więc nie należy ignorować nawet małego. Kiedy widzisz ślady pleśni, oznacza to, że żywność jest zepsuta i nie nadaje się już do spożycia.
Zbyt długie przebywanie w temperaturze pokojowej
Jeśli pasta jajeczna była pozostawiona w temperaturze pokojowej przez ponad 3 godziny, bakterie mogły zacząć atakować i wpływać na jakość potrawy. Dla bezpieczeństwa powinieneś wyrzucić taką pastę jajeczną.
Lepiej nie próbować jeść pasty jajecznej, bo nawet jeśli nie ma widocznych śladów, to danie to niesie ze sobą wiele potencjalnych zagrożeń dla zdrowia jedzącego.