Ile Może Leżeć w Lodówce Ugotowane Jajko? (Rozwiązane)

Ugotowałeś jajka i chcesz je trzymać w lodówce, ale nie wiesz, jak długo będą tam dobre?

Przeczytaj ten artykuł, by się o tym dowiedzieć.

Krótkie streszczenie artykułu:

Ugotowane jajko w skorupce może leżeć w lodówce do 10 dni, a jajko obrane 2-3 dni. Temperatura w lodówce nie powinna być wyższa niż 4 stopnie.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak długo można przechowywać ugotowane jajka w lodówce?

Ugotowane jajka mają krótszy okres przydatności do spożycia niż świeże jaja, ponieważ można je przechowywać w lodówce do 10 dni. Dla porównania ugotowane jajka w temperaturze pokojowej zbierają bakterie już po 2 godzinach.

Jeśli to możliwe, przechowuj jajka na twardo w lodówce ze skorupkami. Skorupka dłużej zachowa świeżość i zapobiegnie wchłanianiu przez jajka zapachów z lodówki. 

Nie wkładaj gorących jaj do lodówki. Zamiast tego, pozwól im ostygnąć przez około 20 minut, a dopiero potem włóż je do lodówki, by nie ryzykować podnoszenia temperatury i podgrzewania innych produktów w lodówce.

Temperatura w lodówce nie powinna być wyższa niż 4 stopnie.

Jeśli jajka zostały już obrane, przechowuj je w lodówce w pojemniku lub zamykanej plastikowej torbie. Takie obrane jajka wytrzymają maksymalnie 2-3 dni, więc warto się pospieszyć z ich jedzeniem.

10 dni to szacunkowy okres trwałości ugotowanego jajka w skorupce lodówce. Czasem może być ono dobre dłużej, czasem krócej, dlatego zawsze przed spożyciem jajka z lodówki, sprawdź, w jakim jest stanie.

Przeczytaj również: Jak Mrozić Jajka: Poradnik Krok Po Kroku

Jak rozpoznać, że jajko na twardo się zepsuło?

Zgniłe jajko może wywołać chorobę, więc zawsze najlepiej jest zachować ostrożność. Jeśli jajko nadal znajduje się w skorupce, to jeśli wygląda na kredowe, śluzowate lub w inny sposób podejrzane, jest zepsute. 

Gdy skorupka nie wygląda podejrzanie, obierz ją i powąchaj jajko. Zepsute jajko wydziela charakterystyczny, siarkowy zapach zepsucia. Naturalnie występująca siarka w białkach jaj rozkłada się na siarkowodór, który tworzy ten nieprzyjemny zapach.

Jeśli jednak nie masz pewności, czy jajko jest dobre, a do tego było w lodówce mniej więcej 10 dni, to dla bezpieczeństwa lepiej je wyrzucić, niż ryzykować swoje zdrowie.