Ile Rozmrożone Mięso Może Być w Lodówce? (Ważne Informacje)

Zastanawiasz się, jak długo rozmrożone mięso wytrzyma w lodówce, zanim zacznie się psuć?

Przeczytaj ten artykuł, by się o tym dowiedzieć.

Krótkie streszczenie artykułu:

Zwykle mięso może być w lodówce 3-5 dni. Wyjątkiem jest drób, który może być przechowywany w lodówce jedynie 1-2 dni. Spożywanie mięsa, które było w lodówce zbyt długo, grozi poważnym zatruciem pokarmowym.

Przejdźmy do szczegółów.

Ile rozmrożone mięso może być w lodówce?

Lodówka utrzymywana w temperaturze 4°C spowalnia rozwój niebezpiecznych bakterii, ale z racji tego, że nie jest tam tak zimno, jak w zamrażarce, należy zwrócić szczególną uwagę na czas, przez jaki można trzymać dany rodzaj mięsa w lodówce.

Wołowina

Wołowinę można przechowywać w lodówce 3-5 dni, jednak są wyjątki. Mięso mielone i podroby, takie jak wątroba i nerki, należy przechowywać w lodówce tylko przez 1-2 dni.

Drób

Drób, w całości, czy w częściach takich jak piersi lub uda, można przechowywać w lodówce tylko przez 1-2 dni. Po ugotowaniu można przechowywać drób w lodówce przez 3-4 dni.

Wieprzowina

Rozmrożona wieprzowina może być przechowywana w lodówce 3-5 dni, niezależnie od tego, czy jest to pieczeń, czy kotlet schabowy. Surową mieloną wieprzowinę należy przechowywać w lodówce tylko przez 1-2 dni.

Rodzaj mięsaJak długo może być w lodówce
Wołowina3-5 dni
Drób1-2 dni
Wieprzowina3-5 dni

Jak stwierdzić, czy mięso z lodówki się zepsuło?

Nawet jeśli mięso w lodówce stoi tam stosunkowo niedługo, nadal istnieje możliwość, że się zepsuło. Jak więc stwierdzić, czy się zepsuło i nie nadaje się już do jedzenia?

Po pierwsze, zrób test zapachu. Zepsute mięso wydziela nieprzyjemny zapach.

Warto też spojrzeć na mięso. Surowe mięso, które się zepsuło, wydaje się wyjątkowo błyszczące i śliskie.

Kolor też ma znaczenie. Zepsute mięso często traci swój różowawy odcień i może wydawać się szare, a nawet zielono-żółte. Czasami możesz zauważyć pleśń rosnącą na powierzchni.

Mięso, które się zepsuło, może wydawać się sztywne, zwłaszcza gdy stworzysz palcem wgłębienie i to miejsce nie wraca do pierwotnego kształtu. 

Zepsute mięso może również wydawać się miękkie i śliskie. 

Co stanie się, gdy zjesz zepsute mięso?

Głównym powodem, dla którego nie powinno się jeść mięsa, które może się psuć, jest zatrucie pokarmowe.

Tego typu mięso może zawierać Salmonellę. Fakt, można się jej pozbyć poprzez dokładne umycie mięsa, ale dalej istnieje ryzyko, że mięso zawiera toksyny pozostawione przez te bakterie.

Toksyny te przylgną do mięsa pomimo jego umycia lub dokładnego ugotowania. Jeśli przyjdzie Ci do głowy pomysł ocalenia zepsutego mięsa gotując, myjąc lub podgrzewając je, to nie rób tego.

Zatrucie pokarmowe może powodować poważne objawy, takie jak odwodnienie, wymioty, biegunka, dreszcze.

Wiele przypadków zatrucia pokarmowego będzie wymagała hospitalizacji, więc aby temu zapobiec, lepiej wyrzucić nieświeże mięso.