Zastanawiasz się, jak długo sushi może być przechowywane w lodówce, zanim się zepsuje?
W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Krótkie streszczenie artykułu:
Sushi z surową rybą może być trzymane w lodówce maksymalnie 24 godziny. Sushi wegetariańskie i z gotowaną rybą jest dobre do spożycia 3-4 dni.
Poznajmy więcej ważnych informacji.
Jak długo sushi może być przechowywane w lodówce?
Istnieją różne rodzaje sushi i nie wszystkie zawierają surowe owoce morza. Jednak najpopularniejsze sushi z owocami morza przetrwa w lodówce nie więcej niż 24 godziny. Standardowo rekomenduje się, by zjeść sushi, które zawiera owoce morza w przeciągu 12-24 godzin.
Dotyczy to sushi kupowanego w restauracjach oraz w sklepach. Krótki okres świeżości sushi to wina jego głównego składnika, czyli surowej ryby, która rozkłada się dość szybko.
Jeśli mówimy o wegetariańskim sushi lub sushi z gotowanymi owocami morza, jego okres przydatności wynosi zwykle do tygodnia, jeśli jest przechowywane w lodówce.
Zwykle jednak nie należy jeść tak starego sushi ze względu na utlenianie i wilgoć, co pogorszy wygląd oraz smak sushi.
Jak prawidłowo przechowywać sushi w lodówce?
Aby przechowywać odpowiednio sushi, nie wystarczy po prostu umieścić go w lodówce.
Należy najpierw szczelnie owinąć sushi folią spożywczą i włożyć je do szczelnego pojemnika (np. tego, który otrzymałeś na wynos), po czym można umieścić sushi w lodówce.
Dodatkowa warstwa ochronna w postaci folii zatrzyma świeżość i spowolni nieuniknione procesy utleniania i migracji wilgoci.
Jak sprawdzić, czy sushi z lodówki jest nadal dobre?
Sushi, które zawiera surową rybę, jest zrobione z najwyższej jakości owoców morza, dlatego jest prawie bezwonne. Jeżeli sushi wydziela podejrzany zapach, może być zepsute.
Przebarwienia i śliska powierzchnia sushi to również wskaźniki zepsucia się tego japońskiego specjału.
Jeśli trzymasz sushi w lodówce już trochę czasu, sprawdź ryż pod kątem oznak pleśni. Jeśli zobaczysz pleśń, również nie warto spożywać sushi.
Surowe ryby i owoce morza, w sushi zawierają pasożyty i bakterie, które mogą być przenoszone na ludzi i powodować choroby.
Jedną z nich jest anisakidoza, czyli powszechna infekcja jelit powodowana przez larwy. Najczęstszymi objawami chorób przenoszonych przez żywność są biegunka, wymioty, nudności i skurcze żołądka.
Przypadki zatrucia pokarmowego mogą się różnić intensywności w zależności od osoby. Oprócz ryzyka chorób przenoszonych przez żywność sushi może być źródłem rtęci, czyli toksycznego metalu ciężkiego, który w dużych ilościach może uszkadzać mózg, jelita i nerki.