Ile Szynka Może Leżeć w Lodówce? Wszystko, Co Musisz Wiedzieć

Zastanawiasz się, jak długo możesz przechowywać w lodówce szynkę, zanim stanie się nieświeża?

Przeczytaj ten artykuł, ponieważ dowiesz się w nim wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Szynka zazwyczaj może leżeć w lodówce do około 7 dni, jednak wiele zależy od jej rodzaju. Prawidłowe przechowywanie jest kluczem do długiego okresu przydatności szynki.

Poznajmy więcej informacji.

Ile szynka może leżeć w lodówce?

Prawidłowo przechowywana w lodówce szynka może być zjadliwa 5-7 dni lub do daty przydatności do spożycia. Jeśli kupujesz szynkę w opakowaniu, należy ją trzymać właśnie w nim, by była dłużej zdatna do spożycia.

Różne rodzaje szynki mają różny okres przydatności do spożycia.

Świeże szynki

Świeża szynka nie jest peklowana ani wędzona. Ma tendencję do bladoróżowego koloru. Po ugotowaniu świeże szynki smakują bardzo podobnie do pieczeni wieprzowej. Taka szynka w lodówce wytrzyma 3-5 dni.

Szynki suszone

Szynki suszone pekluje się bez dodawania wody. Zamiast tego do konserwacji mięsa używa się kombinacji soli, cukru, fosforanów i przypraw. Szynki takie mają intensywny, mocny smak i wytrzymają w lodówce nawet do tygodnia.

Szynki peklowane na mokro

Szynki peklowane na mokro są peklowane w solance, która składa się z płynnego dymu, soli, cukru, miodu, przypraw, azotynów oraz innych aromatów. Szynka taka ma lekko słodkawy smak i jest wilgotna. Czas, przez jaki może być w lodówce to maksymalnie 6 dni.

Szynki wędzone

Szynki wędzone mają bardziej intensywny kolor i smak, niż szynki niewędzone. Wędzenie nieco pekluje szynkę, ponieważ wysusza nadmiar wilgoci z mięsa i sterylizuje jej powierzchnię. W rezultacie szynki wędzone mogą być dobre nieco dłużej niż inne szynki (7-9 dni).

Jak rozpoznać zepsutą szynkę?

Zepsuta szynka jest łatwa do rozpoznania dla każdego. Oto wskazówki mówiące o tym, czy szynka w lodówce się zepsuła

1. Nieprzyjemny zapach

Jeśli Twój nos, wyczuje nieprzyjemny, siarkowy zapach z szynki, prawdopodobnie jest zepsuta. Zapach ten jest łatwo wyczuwalny i nieprzyjemny. Świeża szynka z kolei powinna pachnieć słono lub dymem.

2. Zmieniony kolor

Jeśli naturalny, różowy kolor szynki zmieni się na zielony lub szary, to znak, aby trzymać się z dala od takiego mięsa.

3. Pleśń

Pleśń na mięsie nigdy nie jest dobrym znakiem. Może tworzyć mikotoksyny, które są trującym związkiem odpowiedzialnym za zatrucia pokarmowe.

Pleśń może również sprzyjać rozwojowi szkodliwych bakterii, co oznacza, że ​​może zwiększyć prawdopodobieństwo zachorowania w przypadku jej spożycia.

Wiele osób jest uczulonych na pleśń na mięsie. Jeśli zdarzy im się jej powąchać, mogą mieć poważne problemy z oddychaniem. 

Aby upewnić się, że zarodniki pleśni nie uniosą się w powietrzu, przed wyrzuceniem możesz owinąć szynkę dodatkową warstwą lub dwiema. Zapobiegnie to przypadkowemu wdychaniu zarodników pleśni unoszących się w powietrzu i zachorowaniu.

4. Gorsza tekstura

Jeśli szynka wydaje się śliska lub lepka, oznacza to, że została zanieczyszczona. Jedzenie oślizgłych szynek to gwarantowany sposób na zachorowanie, więc należy je natychmiast wyrzucić.

5. Inny smak

Jeśli szynka źle smakuje, ale nie wykazuje innych oznak, również lepiej się jej pozbyć. Jest prawdopodobnie przeterminowana i zjedzenie jej może spowodować zatrucie pokarmowe.

Przeczytaj również: Jak Poprawnie Mrozić Wędliny? (Poradnik)

Jak przechowywać szynkę w lodówce?

Aby zachować świeżość i smak szynki, ważne jest, aby znać właściwy sposób jej przechowywania. Oto wskazówki, jak prawidłowo przechowywać szynkę, by starczyła na dłużej.

  1. Użyj ręcznika kuchennego, aby całkowicie przykryć szynkę.
  2. Przygotuj roztwór octu (2,5 łyżki octu zmieszanego z 4 szklankami wody).
  3. Zanurz ściereczkę w roztworze octu, aż będzie całkowicie mokra.
  4. Wykręć ściereczkę i umieść na niej szynkę.
  5. Nie owijaj ściereczki zbyt ciasno wokół szynki.
  6. Włóż owiniętą ściereczką szynkę do najzimniejszej części lodówki (temperatura w lodówce powinna być niższa niż 4°C).
  7. Czynność powtarzaj co 3 dni, aby ścieraczka nie wyschła.
  8. Biorąc szynkę, bierz jedynie potrzebną liczbę plastrów.