Chcesz włożyć zupę do lodówki na jakiś czas i nie wiesz, jak długo tam wytrzyma?
W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.
Krótkie streszczenie artykułu:
To, jak długo zupa może stać w lodówce, zależy od rodzaju zupy, jednak ogólną zasadą jest to, że zupa średnio może być przechowywana w lodówce 3 dni bez oznak psucia się.
Przejdźmy do szczegółów.
Jak długo zupa może być przechowywana w lodówce?
Czasem po prostu jesteśmy z jakiegoś powodu zmuszeni przechować zupę w lodówce, np. gdy gotujemy na kilka dni. Lodówka jest idealnym miejscem do przechowywania zupy, jeśli planujesz ją zjeść w ciągu tygodnia.
Średni okres przydatności do spożycia zup przechowywanych w lodówce wynosi 3 dni, ale zupy zrobione ze świeżych pomidorów mogą wytrwać nawet tydzień.
Wynika to z wysokiej kwasowości pomidorów, które zawierają wysoki poziom kwasu glutaminowego, który sprawia, że zupy są bardziej pikantne. Jeśli więc chcesz, aby zupy przetrwały tydzień w lodówce, podczas gotowania dodaj do nich świeże pomidory.
Pomimo przewidywanego okresu przydatności do spożycia zupy, najlepszym sposobem, aby wiedzieć, że się nie zepsuła, jest wykonanie szybkiego testu smaku przed lub po jej podgrzaniu, aby stwierdzić, czy można ją bezpiecznie jeść.
Jeśli jednak zamierzasz przechowywać zupę przez tygodnie lub miesiące, powinieneś przechowywać ją w zamrażarce, co ochroni zupę przed zepsuciem.
Oto tabela przedstawiająca rodzaj zupy oraz to, jak długo przetrwa w lodówce.
Rodzaj zupy | Jak długo wytrzyma w lodówce |
Zupa warzywna | 3 dni |
Rosół | 3-5 dni |
Zupy kremowe | 3 dni |
Zupa z owoców morza | 2-3 dni |
Zupy z dużą ilością pomidorów | 3-7 dni |
Co wpływa na szybkość psucia się zupy?
Na trwałość zupy mają wpływ następujące czynniki.
Temperatura
Jeśli zupa jest przechowywana w temperaturze pokojowej, nie powinna stać dłużej niż 3-4 godziny. W takiej sytuacji mogą rozwijać się bakterie, które spowodują zatrucie pokarmowe.
Między innymi dlatego nie jest dobrym pomysłem wkładanie parującej zupy do lodówki, ponieważ spowoduje to wzrost temperatury w lodówce i zepsucie innych produktów spożywczych.
Aby bezpiecznie przechowywać zupę, włóż ją do lodówki po ostygnięciu. Dodatkowo trzymaj zupę bliżej tylnej części lodówki, gdzie nie będzie tak narażona na wahania temperatury związane z otwieraniem drzwi.
Pojemnik
Używanie hermetycznych pojemników zapobiegnie rozlaniu, mieszaniu się zapachów, kontaktowi z powietrzem i szybszemu psuciu się zupy.
Jeśli masz duży garnek gotowanej zupy, najlepiej podzielić ją na porcje i przechowywać w mniejszych pojemnikach. Ułatwi to wyjęcie z lodówki tylko potrzebnej ilości.
Plastikowe lub szklane pojemniki hermetyczne najlepiej nadają się do przechowywania zup w lodówce.
Składniki
Wszystko, co zawiera kwasy, takie jak pomidory, wytrzyma dłużej niż zupa zawierająca śmietanę lub nabiał. Nabiał, lub śmietana rozdzielają się w niskich temperaturach, psując teksturę i smak zupy.
Jak prawidłowo przechowywać zupę w lodówce?
Oto jak prawidłowo trzymać zupę w lodówce.
1. Schłodź zupę
Najlepiej schłodzić zupę szybko, zamiast czekać, aż ostygnie. Aby to zrobić, włóż zupę do miski z lodowatą wodą i pozwól jej całkowicie ostygnąć. Podczas chłodzenia nie należy jej przykrywać, ponieważ spowolniłoby to proces chłodzenia.
2. Wlej zupę do szczelnego pojemnika
Następnie wlej zupę do hermetycznego pojemnika. Są to najlepsze rodzaje pojemników do przechowywania świeżej żywności, ponieważ utrzymują zupę świeżą i chronią przed zanieczyszczeniem bakteryjnym.
Dodatkowo inne pokarmy w lodówce nie dostaną się do zupy w razie wypadku. Ponadto możesz również podgrzać zupę w hermetycznym pojemniku po wyjęciu z lodówki, zamiast przekładać ją do talerza.
3. Umieść hermetyczny pojemnik w lodówce
Po przelaniu zupy do hermetycznego pojemnika umieść ją bezpiecznie w lodówce. Lodówka może trochę zamrozić zupę w zależności od tego, jak długo zupa tam przebywa i jaka jest temperatura, ale nie jest to żaden problem.
Temperatura w lodówce powinna wynosić maksymalnie 4 stopnie.
Przeczytaj również: Jak Zamrozić Zupę, By Smakowała Dobrze Po Rozmrożeniu?
Jak rozpoznać, że zupa w lodówce się zepsuła?
Jeśli zauważysz jakąkolwiek zmianę w kolorze, zapachu lub konsystencji zupy, najlepiej wyrzucić zupę, ponieważ wskazuje to na rozwój baterii w zupie.
Ponadto zepsuta zupa ma nieprzyjemny zapach, jest kwaśna lub mętna.
Jeśli zupa była za długo w lodówce, działanie tlenu może spowodować, że stanie się ona ciemniejsza i zacznie brzydko pachnieć.
Jeśli nie masz pewności, czy zupa się zepsuła, zawsze lepiej się jej pozbyć, niż ryzykować zatrucie pokarmowe.