Jak Długo Można Mrozić Mięso Drobiowe? (Kurczak, Indyk, Kaczka)

Zastanawiasz się, jaki jest maksymalny czas, przez jaki możesz trzymać mięso drobiowe w zamrażarce?

W tym wpisie dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Mięso drobiowe można przechowywać w zamrażarce maksymalnie 12 miesięcy, jednak lepiej spożyć je szybciej, ponieważ im krócej jest zamrażane, tym lepszą zachowa jakość.

Poznajmy więcej istotnych informacji.

Jak długo można mrozić mięso drobiowe?

Filety, ćwiartki, czy inne części mięsa drobiowego powinny być przechowywane w zamrażarce przez rok od zamrożenia i przez ten czas nie doświadczyć zmiany jakości.

Im dłużej drób jest w zamrażarce, tym większa szansa, że ​rozwiną się na nim bakterie, dlatego najbezpieczniej spożyć mięso z kurczaka, kaczki, czy indyka tak szybko, jak to możliwe. Niektórzy rekomendują spożycie takiego mięsa nawet w ciągu 6 miesięcy.

Kluczem do prawidłowego przechowywania mięsa drobiowego jest odcięcie powietrza oraz usunięcie tłuszczu, który szybko jełczeje.

Jaki jest najlepszy sposób na zamrożenie mięsa drobiowego?

Aby prawidłowo zamrozić drób, musimy wziąć pod uwagę prawidłowe obchodzenie się z mięsem oraz prawidłowe przechowywanie.

Jeśli kupiłeś np. pierś z kurczaka, kaczki, czy indyka natychmiast umieść ją w zamrażarce, by była jak najkrócej w temperaturze pokojowej, ponieważ sprzyja to pojawieniu się salmonelli.

Dla smaku i ochrony wilgoci wewnątrz kawałka mięsa najlepiej jest go przepakować do torebek do zamrażania, z których należy wycisnąć jak najwięcej powietrza i szczelnie zamknąć.

Możesz też zostawić mięso drobiowe w reklamówce lub opakowaniu, w którym go kupiłeś, ale należy je owinąć folią aluminiową, co stworzy barierę między mięsem a powietrzem w zamrażarce i utrudni odwodnienie i utlenienie mięsa.

Przeczytaj również: Czy Można Mrozić Mięso 2 Razy? (Ważne Informacje)

Jak stwierdzić, czy zamrożone mięso drobiowe jest nadal dobre do spożycia?

Jeśli np. kurczak był świeży, kiedy wkładałeś go do zamrażarki, jest mało prawdopodobne, że po zamrożeniu się zepsuje. 

Drób może się jedynie zepsuć, gdy jest źle zapakowany, gdy zamrażarka działa nieprawidłowo, lub gdy został niewłaściwie rozmrażany (o tym, jak poprawnie rozmrażać drób za chwilę).

Jeśli mięso śmierdzi, ma szaro-zielony odcień lub jest śliski po rozmrożeniu, najprawdopodobniej jest zepsute i należy się go pozbyć.

Jak bezpiecznie rozmrażać mięso drobiowe?

Oto kilka sposobów jak prawidłowo rozmrozić drób.

1. Lodówka. Najlepszą metodą rozmrażania drobiu jest włożenie go do lodówki. Dzięki powolnemu i równomiernemu rozmrażaniu, mięso na pewno się nie zepsuje, choć minusem tej metody jest to, że rozmrożenie go zajmuje przynajmniej kilka godzin, więc musisz planować z wyprzedzeniem.

2. Zimna woda. Umieść torbę z kurczakiem, indykiem, czy kaczką w naczyniu z zimną wodą a mięso rozmrozi się w ciągu godziny. Aby pozbyć się bakterii, zmieniaj wodę co 30 minut, aby pozostała chłodna. Gdy tylko się rozmrozi, ugotuj je natychmiast i nie zamrażaj ponownie.

3. Kuchenka mikrofalowa. Drób możesz umieścić w kuchence mikrofalowej i ustawić program rozmrażania. W zależności od kuchenki zajmie to inną ilość czasu, jednak jest to świetny sposób, by rozmrozić mięso, gdy zapomniałeś tego zrobić. Ponownie ugotuj je od razu po rozmrożeniu.