Jak Długo Można Mrozić Wieprzowinę? (+Jak Ją Rozmrozić)

Chcesz dowiedzieć się, na jak długo możesz zamrozić wieprzowinę, by mięso nie zepsuło się?

Przeczytaj ten artykuł, by się o tym przekonać.

Krótkie streszczenie artykułu:

Wieprzowinę można mrozić nawet 12 miesięcy, jednak dla zachowania najlepszej jakości, lepiej spożyć ją wcześniej.

Poznajmy więcej istotnych szczegółów.

Jak długo można zamrażać wieprzowinę?

Wieprzowinę można zamrażać przez 6-12 miesięcy. Po tym czasie mięso może być nadal bezpieczne do spożycia, jednak jego jakość może spadać.

Jeśli wieprzowina jest odpowiednio zapakowana, a zamrażarka działa dobrze, to warto założyć górną granicę 12 miesięcy. Jeśli jednak niepoprawnie ją przechowujesz, lepiej spożyć ją szybciej.

Co się stanie, gdy trzymasz wieprzowinę zbyt długo w zamrażarce?

Wieprzowina trzymana zbyt długo w zamrażarce niekoniecznie musi się zepsuć i czasem jedyną niedogodnością może być lekkie wysuszenie.

Jeśli jednak mięso jest szarawe i pomarszczone, lepiej je wyrzucić, ponieważ może być zakażone bakterią listeriozy. Ta bakteria wywołuje wymioty, biegunkę, gorączkę i bóle głowy.

Jak prawidłowo zamrozić mięso wieprzowe?

Oto jak zamrozić wieprzowinę, by mogła być przechowywana w zamrażarce na długo.

  1. Pokrój mięso na porcje. Dobrze jest pokroić wieprzowinę na takie kawałki, jakie będziesz w stanie zużyć po wyjęciu. Gdy zamrozisz duży kawałek mięsa, którego nie będziesz w stanie zjeść całego, po rozmrożeniu może się on zmarnować.
  2. Umieść wieprzowinę w torebkach do zamrażania. Umieść kawałki wieprzowiny w torebkach do zamrażania, wyciśnij z nich powietrze, oraz szczelnie zamknij. Aby się nie pomylić, możesz podpisać torebki zawartością i datą mrożenia.
  3. Umieść torebki w zamrażarce. Najlepiej umieścić wieprzowinę z dala od drzwiczek, aby mięso nie było narażone na zmiany temperatur.

Przeczytaj również: Czy Można Mrozić Mięso 2 Razy? (Ważne Informacje)

Jak poprawnie rozmrozić wieprzowinę?

Najlepiej rozmrozić wieprzowinę w lodówce, ponieważ mięso rozmrozi się równomiernie. Niestety zajmuje to przynajmniej kilka godzin. Tak rozmrożone mięso możesz przechowywać w lodówce jeszcze przez 4 dni.

Możesz też rozmrozić mięso w zimnej wodzie w ciągu godziny, ale pamiętaj o tym, by wymienić wodę przynajmniej raz i ugotować wieprzowinę od razu po rozmrożeniu.

Istnieje też opcja rozmrażania w mikrofalówce, jednak mięso może być zamrożone w środku i również należy je ugotować od razu po wyjęciu z urządzenia