Jak Mrozić Aronię? (Poradnik)

Chcesz zamrozić aronię?

W tym poradniku dowiesz się jak to zrobić.

Krótkie streszczenie artykułu:

Jeśli masz zbyt dużo aronii, możesz zamrozić te owoce na około 3 miesiące. Warto mrozić aronię w torebkach do zamrażania lub hermetycznych pojemnikach dla zachowania wysokiej jakości.

Przejdźmy do szczegółów.

Jak przygotować aronię do zamrażania?

Pierwszym krokiem jest posortowanie wszystkich owoców. Usuń te, które wyglądają na uszkodzone lub są ogólnie złej jakości. Usuń również liście oraz wszelki brud.

Następnie myjemy aronię. Nie moczymy jej jednak w wodzie, ponieważ będziemy mrozić aronię, a owoc ten wchłania wodę, która może źle wpłynąć na teksturę owocu po rozmrożeniu.

Najlepszym sposobem na umycie aronii jest włożenie jej do durszlaka lub sita i nalanie na nią zimnej wody.

Na koniec koniecznie osusz aronię ręcznikiem kuchennym, by nie wchłonęła zbyt dużo wody. Tak przygotowane aronie są gotowe do zamrożenia.

Jak zamrozić aronię?

Istnieją 2 główne sposoby mrożenia aronii.

Sposób 1: Mrożenie w torbie lub pojemniku

Najpierw umieść owoce aronii na tacy/blasze do pieczenia tak, by się nawzajem nie stykały. Następnie włóż je na około 30 minut do zamrażarki.

Teraz owoce aronii są gotowe do zamrożenia i można je umieścić w torebce lub pojemniku do zamrażania. Jeśli umieszczasz je w torebce do zamrażania, koniecznie wyciśnij z niej powietrze.

Sposób 2: Mrożenie w kostkach lodu

Wyciśnij sok z aronii lub włóż owoce do blendera. Jeśli chcesz usunąć pestki bez usuwania miąższu z aronii, możesz zgnieść owoce na sitku łyżką.

Następnie umieść sok lub mieszankę w pojemniku na kostki lodu i umieść go w zamrażarce.

Po zamrożeniu kostek można je wyjąć z tacy i umieścić w torebce lub pojemniku do zamrażania, również usuwając powietrze z torebki.

Jak długo aronia może być przechowywana w zamrażarce?

Zamrożona aronia powinna być dobra w zamrażarce około 3 miesiące, jeśli jest szczelnie zamknięta w pojemnikach lub torebkach.

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Jak korzystać z mrożonych aronii?

Jednym z najpopularniejszych zastosowań mrożonej aronii są koktajle. Zamrożona konsystencja owoców dodaje gęstości i chłodu mieszanym napojom bez rozwadniania ich lodem. 

Mrożona aronia świetnie sprawdza się też w wypiekach. Zamrażanie wysusza nieco aronię, co jest korzystne w przypadku wypieków, gdzie zbyt dużo soku może zepsuć teksturę ciast i farszów.

Zamrażanie aronii to także świetny sposób na przygotowanie dżemu lub galaretek.