Jak Mrozić Kapustę Kiszoną? (Ważne Informacje)

Chcesz zamrozić kapustę kiszoną, ale nie wiesz, jak to zrobić?

Przeczytaj ten artykuł, by się o tym dowiedzieć.

Krótkie streszczenie artykułu:

Kapustę kiszoną należy zamrażać w torebkach do zamrażania i wycisnąć z nich powietrze. Dzięki temu można ją przechowywać w ujemnych temperaturach nawet do roku.

Przeczytaj więcej informacji.

Czy można mrozić kapustę kiszoną?

Jeśli chcesz zachować trwałość kapusty kiszonej, możesz ją zamrozić na czas 8-12 miesięcy. Kapusta kiszona może być też przechowywana w lodówce, jednak jest to krótkotrwałe rozwiązanie.

Kapusta kiszona jest już sfermentowana, jednak mimo to może się zepsuć nawet w zamrażarce, zwłaszcza jeśli miała kontakt z powietrzem, dlatego jej odpowiednie przechowywania jest kluczowe.

Jeśli zamrozisz ją w odpowiedni sposób, po rozmrożeniu kapusta będzie miała taki sam smak i konsystencję jak świeża kapusta kiszona.

Jednak przed zamrożeniem należy upewnić się, że kapusta na pewno jest świeża. Nieświeża kiszona kapusta będzie miała odpychający, gnijący zapach, zmieniony kolor, oraz konsystencję.

Jeśli zaobserwujesz te sygnały, takiej kapusty lepiej nie mrozić.

Jak zamrozić kapustę kiszoną?

Oto 3 kroki, jak prawidłowo i zamrozić kapustę kiszoną.

Krok 1: Przygotuj torbę do zamrażania

Umieszczanie kiszonej kapusty w słoiku bezpośrednio w zamrażarce nie jest dobrą metodą i lepiej skorzystać z torebek do zamrażania. Przygotuj więc kilka sztuk torebek. Nie zajmują one dużo miejsca w zamrażarce, a jednocześnie zapewnią jakość mrożonej kapusty kiszonej.

Krok 2: Umieść kapustę kiszoną w torebkach do zamrażania

Teraz włóż kapustę do torebek. Nie napełniaj pełnych torebek, ponieważ woda w kiszonej kapuście rozszerzy się, po zamrożeniu. Zostaw więc około 2-3 cm wolnego miejsca.

Krok 3: Szczelnie zamknij torby i włóż je do zamrażarki

Teraz wyciśnij jak najwięcej miejsca z torebek, ostrożnie je zamknij i umieść w zamrażarce. Nadmiar powietrza obniży jakość i trwałość kiszonej kapusty. Możesz też umieścić etykiety z datą przechowywania, aby wyjąć kapustę z zamrażarki, zanim jej najlepsza jakość minie.

Jak rozmrozić kapustę kiszoną?

Najlepszym sposobem rozmrażania kiszonej kapusty jest robienie tego powoli. Dzięki temu smak i konsystencja kapusty kiszonej pozostaną niezmienione.

Aby rozmrozić kapustę, przenieś torebkę z zamrażarki do lodówki na noc przed jej użyciem. Tak rozmrożoną kapustę można przechowywać w lodówce przez 5 dni.

Jeśli się spieszysz, możesz rozmrozić kapustę kiszoną na szybko, zostawiając ją na blacie w kuchni na kilka godzin. Możesz też umieścić ją w zimnej wodzie, by rozmrozić ją jeszcze szybciej.

Możesz też rozmrozić kapustę w mikrofalówce, jednak ta metoda, jak i 2 poprzednie wymagają tego, by spożyć kapustę od razu po jej rozmrożeniu, ponieważ bakterie na kapuście pojawią się bardzo szybko.

Jeśli chcesz użyć kiszonej kapusty w gotowanej potrawie, nie ma potrzeby jej rozmrażania. Wystarczy dodać mrożoną kapustę kiszoną i wydłużyć czas gotowania o kilka minut, aby uwzględnić rozmrożenie.

Czy można zamrozić kapustę kiszoną po ugotowaniu?

Zamrożenie kiszonej kapusty, która została już ugotowana, jest całkowicie w porządku, jednak gotowanie, a następnie zamrażanie kiszonej kapusty zabije jej wszystkie probiotyki.

Bakterie te nie są w stanie wytrzymać wysokich temperatur gotowania, a zamrożenie kapusty po ugotowaniu najprawdopodobniej zmniejszy, jeśli nie zniszczy, wszystkie jej właściwości probiotyczne.