Jak Mrozić Marchew? (Prawidłowy Sposób)

Szukasz sposobu, w jaki możesz zamrozić marchew?

W tym poradniku pokażę Ci, jak to zrobić.

Krótkie streszczenie artykułu:

Marchew można zamrażać nawet na okres 12 miesięcy. W tym celu najlepiej ją obrać, pokroić w plastry, zblanszować i przechowywać w zamrażarce w torbach do zamrażania.

Poznajmy więcej ważnych faktów.

Jak przygotować marchew do zamrożenia?

Marchew można zamrozić ze skórką lub bez. Jeśli zdecydujesz się na pozostawienie skóry, wskazane jest jej dokładne umycie, ponieważ marchew po rozmrożeniu jest bardziej miękka, a skóra będzie trudniejsza do obrania.

Należy mrozić wyłącznie świeżą marchew bez czarnych plam. Stara marchew po rozmrożeniu z powodu zatrzymywania wody będzie papkowata i niedobra w smaku.  

Marchew można zamrozić w całości, ale jej rozmrożenie zajmie więcej czasu. Z tego powodu warto ją pokroić.

Jak zamrozić marchew?

Oto instrukcja zamrażania marchwi.

Krok 1

Dokładnie oczyść i obierz marchewki. Następnie odetnij górą i dolną końcówkę warzywa. Możesz również zamrozić nieobrane marchewki, ale łatwiej obierać je, gdy są świeże, niż gdy będą rozmrożone.

Krok 2

Pokrój marchew na plasterki o grubości około 1 cm. W porównaniu do całych marchwi zaoszczędzi to miejsce w zamrażarce i będziesz mógł ich użyć od razu po wyjęciu z zamrażarki.

Krok 3

Aby zniszczyć enzymy, które wpływają na psucie się marchwi i wydłużyć jej okres przydatności do spożycia, poleca się blanszowanie marchwi.

Aby to zrobić, umieść marchew w niesolonej, wrzącej wodzie na 2-3 minuty. Po tym czasie natychmiast umieść marchew w zimnej wodzie na 3 minuty, by zatrzymać gotowanie warzywa.

Oczywiście możesz również zamrozić surowe marchewki, ale te będą mogły być przechowywane w zamrażarce jedynie 2 miesiące.

Blanszowanie przedłuża okres przydatności do spożycia marchwi do 12 miesięcy. Ponadto ta metoda zachowuje jasnopomarańczowy kolor marchwi oraz jej składniki odżywcze.

Krok 4

Osusz marchew i umieść plastry/całą marchew obok siebie na blasze do pieczenia/tacy tak, by warzywo się nie stykało. Potem włóż zawartość do zamrażarki na około godzinę. To zapobiegnie sklejaniu się marchwi podczas trzymania jej w torbie.

Krok 5

Teraz wyjmij zamrożoną marchew z zamrażarki i przesyp ją do torebki do zamrażania lub hermetycznego pojemnika. Możesz podpisać pojemnik zawartością i datą mrożenia.

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Czy marchew trzeba rozmrażać?

Jeśli mrozisz plastry marchwi, to nie ma potrzeby rozmrażania ich i można użyć ich od razu w przepisie, gdzie ciepło szybko je rozmrozi.

Jeśli masz całą marchew i chcesz ją szybko rozmrozić i ugotować, możesz wrzucić ją do wrzątku z posoloną wodą na około 5 minut.

Możesz również umieścić zamrożoną marchew w piekarniku, skropić odrobiną oleju i piec w temperaturze 200 stopni przez 15 minut.