Jak Mrozić Owoce i Warzywa? (Poradnik)

Chcesz dowiedzieć się, jak prawidłowo zamrażać owoce oraz warzywa.

W tym artykule znajdziesz to, czego szukasz.

Krótkie streszczenie artykułu:

Warzywa i owoce można zamrażać przed odpowiednio 18 i 12 miesięcy. W tym czasie zachowają swój smak i wartości odżywcze, jednak po rozmrożeniu ich konsystencja może się nieco pogorszyć.

Oto wszystkie szczegóły.

Co warto wiedzieć przed mrożeniem owoców i warzyw?

Przed mrożeniem owoców i warzyw musisz wiedzieć kilka podstawowych rzeczy.

Przede wszystkim, zanim zamrozisz owoc lub warzywo, wybierz produkt, który jest dojrzały, w dobrej kondycji i nie pokazuje oznak starości.

Ważnym krokiem jest również blanszowanie warzyw przed zamrożeniem. Proces ten polega na umieszczeniu warzyw na krótki czas we wrzącej wodzie tak, by usunąć drobnoustroje, ale jednocześnie nie ugotować warzywa. Ponadto blanszowanie zapobiega niszczeniu koloru, smaku i składników odżywczych.

Owoce i warzywa warto zamrażać wstępnie na blasze lub tacy tak, aby po kilku godzinach wyjąć je i przesypać do torebki do zamrażania lub hermetycznego pojemnika. Dzięki temu nie będą się sklejać.

Warto pamiętać o tym, aby podpisywać produkty i oznaczać je datą zamrożenia, aby się nie pogubić.

Temperatura mrożenia powinna wynosić -18 stopni lub mniej.

Mrożone owoce możesz przechowywać w zamrażarce przez około rok, a warzywa około 18 miesięcy. Dłuższe przechowywanie jest w porządku, ale jakość może się pogorszyć.

Jak zamrażać owoce?

Owoce przed zamrożeniem należy umyć.

Jeśli zamrażasz truskawki, jagody, maliny, itp. ułóż je na blasze do pieczenia tak, aby się nie stykały i włóż do zamrażarki.

Po kilku godzinach będą wstępnie zamrożone. Możesz je teraz przesypać do hermetycznego pojemnika lub torby. Takie przechowywanie owoców chroni je przed powietrzem i wilgocią, dzięki czemu wytrzymają w zamrażarce dłużej.

W przypadku owoców, które mają tendencję do brązowienia, takich jak jabłka, brzoskwinie, czy banany, możesz skropić je sokiem z cytryny i zamrozić całe lub pokrojone w taki sam sposób, jak truskawki, czy jagody, czyli najpierw wykładając na tacy, a później umieszczając w torbie do zamrażania.

Jak zamrażać warzywa?

Aby zamrozić warzywa, umyj je, obierz i krótko zblanszuj we wrzącej wodzie. Następnie szybko zanurz je w zimnej wodzie, aby zapobiec ich gotowaniu. Następnie osusz dokładnie na blasze wyłożonej ręcznikiem papierowym.

Zamroź warzywa szybko, rozkładając je w jednej warstwie na blasze.

Gdy warzywa się zamrożą, przechowuj je w hermetycznych pojemnikach lub torebkach do zamrażania. Usuń jak najwięcej powietrza z toreb do zamrażania. Paczki należy opatrzyć datą.

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Jak rozmrażać owoce i warzywa?

Większość warzyw można włożyć bezpośrednio z zamrażarki do gotującej się wody, gdzie się rozmrożą.

Owoce najlepiej smakują rozmrożone w temperaturze pokojowej. Delikatne jagody typu truskawki, czy maliny mogą stać się papkowate po całkowitym rozmrożeniu, więc rozważ użycie ich na przykład do pieczenia, czy koktajli.

Po zamrożeniu woda w owocach i warzywach rozszerza się, powodując rozbicie ścian komórkowych kryształków lodu. W rezultacie niektóre owoce i warzywa po rozmrożeniu stają się papkowate. 

Aby zmniejszyć ilość uszkodzeń komórkowych, zamrażaj produkty tak szybko, jak to możliwe. Niższe temperatury wytwarzają mniejsze kryształki lodu, które powodują mniejsze uszkodzenia ścian komórkowych.