Jak Mrozić Pora? (Rozwiązanie)

Chcesz zamrozić pora? Nie jest to takie trudne, ale musisz wykonać kilka kroków.

W tym poradniku zobaczysz, jak to zrobić.

Krótkie streszczenie artykułu:

Pora można zamrozić nawet na 10 miesięcy. Przed zamrożeniem należy go pokroić, wstępnie zamrozić, po czym przenieść i przechowywać w torebce do zamrażania.

Poznajmy więcej istotnych faktów.

Jak zamrozić pora?

Najlepszym sposobem, by zamrozić pora, jest zamrożenie go w postaci pokrojonej, co zaoszczędzi miejsce w zamrażarce i da Ci szansę, by wyjmować tylko taką ilość warzywa, jakiej naprawdę potrzebujesz

Pora można teoretycznie zamrozić w całości, ale rozmrażanie zajmie sporo czasu i jest to mniej wygodna metoda. Lepiej więc poświęcić nieco czasu na pokrojenie pora przed mrożeniem.

Oto jak zamrozić pora w prawidłowy sposób.

Krok 1

Oczyść pory i odetnij koniec korzenia oraz nadmiar zielonych łodyg. Następnie pokrój pory do rozmiaru, jakiego używasz podczas ich gotowania. Zwykle najwygodniej jest pokroić warzywo na 5-10 cm.

Krok 2

Zagotuj wodę w dużym garnku. Po zagotowaniu zanurz kawałki porów, aby je zblanszować. Wyjmij je po maksymalnie minucie i przenieś do zimnej wody, aby zapobiec dalszemu gotowaniu.

Blanszowanie ma ogromny wpływ na jakość mrożonych porów. Dzięki temu po rozmrożeniu będą pełne smaku i składników odżywczych.

Krok 3

Odcedź pory i pozwól im dokładnie wyschnąć. Możesz usunąć nadmiar wody ręcznikami kuchennymi. Jeśli zamrozisz pory ze zbyt dużą ilością wody, możesz zepsuć ich teksturę.

Krok 4

Blachę do pieczenia/tacę wyłóż papierem do pieczenia, a następnie rozłóż na niej pory, by się nie stykały. Zamroź taką tacę na około godzinę. Ma to na celu zamrożenie porów na zewnątrz.

Krok 5

Następnie wsyp zmrożone pory do hermetycznego pojemnika lub torebki do zamrażania, z której wyciśniesz powietrze. Zachowa to jakość porów i oszczędzi miejsce. Zapakowane pory umieść w zamrażarce.

Jak długo można zamrażać pory?

Jeśli zastosujesz metodę blanszowania, pory mogą spędzić w zamrażarce bardzo długo. Zachowują smak i składniki odżywcze nawet przez 10 miesięcy.

Dla porównania nieblanszowane pory tracą swoją jakość już po 2 miesiącach od zamrożenia.

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Czy trzeba rozmrażać pory?

Jeśli zamrażasz kawałki porów, a nie w całości, to nie musisz ich rozmrażać.

Możesz po prostu wyjąć kawałki porów i wrzucić je na około 8 minut do wody, aż się ugotują.

Alternatywnie możesz umieścić zamrożone pory na patelni i stopniowo podgrzewać ją do wysokiej temperatury. Jeśli patelnia będzie zbyt gorąca za wcześnie, środek pora może się nie rozmrozić.

Warto pamiętać o tym, by nie zamrażać ponownie porów, ponieważ zniszczy to ich strukturę i teksturę.