Jak Mrozić Rukolę? (Przeczytaj, Zanim Zamrozisz)

Chcesz dowiedzieć się, jak poprawnie zamrozić rukolę?

W tym artykule znajdziesz wszystko, czego szukasz.

Krótkie streszczenie artykułu:

Rukolę można zamrażać na okres około 3 miesięcy. Przed zamrożeniem warto ją zblanszować, aby zachowała swoją jakość na dłużej.

Przeczytajmy więcej istotnych informacji.

Dlaczego warto zamrozić rukolę?

Rukola jest ziołem sezonowym i nie jest dostępna przez cały rok, a jeśli już, to w sklepie kupisz importowaną rukolę o dużo niższej jakości niż rukola krajowa.

Ze względu na smak i lepszą jakość ogólną wiele osób zamraża rukolę kupioną w sezonie, by nie musieć spożywać importowanej rukoli ze sklepu.

Innym powodem, dla którego warto zamrozić rukolę, jest jej nadmiar. Jeśli masz za dużo liści tego zioła, najlepiej wrzucić je do zamrażarki, aby się nie zmarnowały.

Jakie są metody zamrażania rukoli?

Rukolę można zamrozić na surowo lub blanszując. Każda z metod da nieco inne wyniki.

Metoda mrożenia na surowo polega na umieszczeniu liści rukoli w pojemniku lub torbie nadającej się do zamrażania i bezpośrednim zamrożeniu.

Druga metoda z blanszowaniem polega na umieszczeniu liści w gorącej wodzie i szybkim ostudzeniu.

Blanszowanie jest opcjonalne, jednak warto to zrobić.

Jest to proste, nie zajmuje dużo czasu, rukola zachowa swój pierwotny kolor i smak, będzie mogła być przechowywana w zamrażarce dłużej niż surowa rukola, oraz liście zmniejszą swoją powierzchnię, przez co zapakujemy więcej rukoli do torebki.

Wiele osób zastanawia się, czy mrożenie warzyw lub owoców zabija witaminy w nich zawarte. W tym artykule dowiesz się, jaka jest prawda.

Jak długo rukola może być przechowywana w zamrażarce?

Rukola jest dość podatna na utratę smaku i jasnozielonego koloru. W związku z tym nie zaleca się przechowywania jej zamrożonej dłużej niż 3 miesiące. 

Co prawda po tym czasie nadal będzie bezpieczna do zjedzenia, ale nie będzie już tak dobrze smakować. 

Jeśli to możliwe, należy spożyć rukolę z zamrażarki stosunkowo szybko, ponieważ im dłużej ją przechowujesz, tym więcej straci smaku.

Po rozmrożeniu rukoli jej tekstura nie będzie zbliżona do jej świeżego odpowiednika. Rozmrożone liście będą miękkie, wiotkie i utracą swoją integralność strukturalną.

Dlatego rozmrożoną rukolę należy stosować wyłącznie w przepisach, które wymagają miksowania lub gotowania i nie należy jej używać jako świeżego składnika, lub dekoracji.

Poza tym smak rozmrożonej rukoli będzie nieco słabszy, a kolor bardziej wyblakły.

Jak zamrozić rukolę?

Oto jak zamrozić rukolę. Jeśli zdecydujesz się nie blanszować rukoli (ale lepiej to zrobić), pomiń pierwszy krok.

Krok 1: Zblanszuj rukolę

Zagotuj wodę w garnku, a gdy będzie wrzała, wrzuć do niego liście rukoli. Wszystkie liście powinny zostać pod wodą. Odczekaj 1 minutę, wyjmij je z wody i wrzuć do miski z zimną wodą, gdzie powinny studzić się przez około 3 minuty. Po tym czasie wyjmij liście i umieść w sitku lub durszlaku.

Krok 2: Umieść liście w pojemniku

Osusz liście na ręczniku papierowym. Po wyschnięciu umieść je w hermetycznym pojemniku lub torebce do zamrażania. Postaraj się usunąć jak najwięcej powietrza.

Krok 3: Zawiń w folię i zamroź

Owiń pojemnik folią aluminiową, co ochroni zawartość przed powietrzem Na koniec oznacz pojemnik etykietą i umieść go w zamrażarce.

Jak rozmrozić rukolę?

Najlepszym sposobem rozmrażania rukoli jest powolne rozmrażanie. W tym celu odwiń pojemnik z folii i umieść go w lodówce, aby mógł się powoli rozmrażać.

Z reguły liście rukoli rozmrożą się w ciągu 1-2 godzin.

Jeśli się spieszysz, możesz rozmrozić liście rukoli w temperaturze pokojowej. 

Jeśli zamierzasz użyć rukoli w smoothie lub zupie, po prostu zmiksuj zamrożone zioła z pozostałymi składnikami bez rozmrażania.