Jak Prawidłowo Mrozić Ser Żółty? (Przeczytaj, Zanim Zamrozisz)

Czy mrożenie sera żółtego to dobry pomysł? Jak zrobić to prawidłowo?

Przeczytaj ten artykuł, by dowiedzieć się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Ser żółty można zamrozić na okres 9 miesięcy, przez który powinien zachować najwyższą jakość. Przed zamrożeniem warto pokroić go w plastry lub podzielić na mniejsze kawałki ok. 500 g.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak zamrażanie wpływa na ser?

Sery o wysokiej zawartości wody zamarzają w wyższych temperaturach niż sery o niższej zawartości wody. Przykładowo twaróg zamarza w temperaturze -1,2 ℃, ale cheddar zamarza w -12,9 ℃.

Zamrażanie nie niszczy składników odżywczych w serze, ale wpływa na jego teksturę i jakość. Gdy ser jest zamrożony, wewnątrz tworzą się małe kryształki lodu, które zakłócają wewnętrzną strukturę sera.

Podczas rozmrażania uwalnia się woda, co powoduje wysychanie produktu, kruszenie się i potencjalną mączną konsystencji.

Mrożone sery mogą być również mniej topliwe, gdy są przechowywane przez dłuższy czas. Na przykład mozzarella zamrożona przez 4 tygodnie topi się w mniejszym stopniu niż mozzarella zamrożona przez 1 tydzień.

Ponadto zamrażanie dezaktywuje drobnoustroje w serze, takie jak bakterie, drożdże i pleśń. Pomaga to wydłużyć okres przydatności do spożycia i zapobiega zepsuciu sera.

Jednak zamrażanie nie zabija drobnoustrojów, ale je uszkadza. W związku z tym mogą one ponownie stać się aktywne, gdy ser się rozmrozi.

W przypadku serów dojrzewających, takich jak ser pleśniowy i camembert, celowo dodaje się populacje żywych pleśni i bakterii, aby nadać tym odmianom charakterystyczną teksturę i smak.

Reasumując, można zamrozić ser żółty, jednak po rozmrożeniu jego jakość może się nieco pogorszyć.

Jakie są najlepsze i najgorsze sery do zamrażania?

Najlepiej zamrażać sery, które są przeznaczone do stosowania w daniach gotowanych, a nie świeże. Twarde i półtwarde sery, takie jak cheddar, ser szwajcarski, ser ceglany i ser pleśniowy można zamrozić, ale ich konsystencja często staje się krucha i mączna. Będą też trudniejsze do krojenia.

Mozzarella i ser do pizzy również nadają do zamrażania, ale zamrażanie może negatywnie wpłynąć na ich teksturę i właściwości topnienia.

Najgorsze sery do zamrożenia to twarde sery, takie jak parmezan. Można je zamrozić, ale rozsądniej jest przechowywać je w lodówce, gdzie wytrzymają 12 miesięcy i nie stracą jakości.

Zamrażanie nie jest również zalecane w przypadku świeżych twarogów, takich jak twarożek i ricotta ze względu na ich wysoką zawartość wilgoci. Podobnie miękkie, dojrzewające sery, takie jak brie, czy camembert, najlepiej spożywać świeże i dojrzewać w lodówce.

Jak zamrozić ser żółty?

Aby zapewnić jak najmniejszą utratę jakości, należy odpowiednio przygotować ser do mrożenia.

Na początku podziel ser na porcje, które najwygodniej Ci będzie wyjąć i rozmrozić. Jeśli masz cały blok sera, podziel go na porcje nie większe niż 500 g. Wygodnie jest też pokroić lub zetrzeć ser.

Produkt może być przechowywany w oryginalnym opakowaniu lub zawinięty w folię. Pokrojone kawałki sera należy oddzielić pergaminem. Taki ser należy następnie umieścić w hermetycznym pojemniku lub torebce z zamkiem błyskawicznym, by zapobiec przedostawaniu się suchego powietrza.

Następnie zamroź ser w temperaturze około -23 °C, aby zapobiec tworzeniu się dużych, destrukcyjnych kryształków lodu. Ser można przechowywać w zamrażarce najlepiej do 6-9 miesięcy.

Jak rozmrozić ser żółty?

Jeśli chcesz rozmrozić ser, przenieś go do lodówki na noc, lub na kilka godzin, jeśli jest pokrojony w plastry. Rozdrobniony ser można dodać prosto z torby bez rozmrażania.

Ser, który został rozmrożony, nie powinien być ponownie zamrażany. Zamrożony ser najlepiej nadaje się do dań gotowanych, w których zmiany tekstury są mniej zauważalne, na przykład w sosach, pizzy lub tostach.