Jak Poprawnie Mrozić Wędliny? (Poradnik)

Masz za dużo wędlin i nie chcesz, by się zepsuły? Możesz je zamrozić.

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Wędliny można zamrozić w zamrażarce na długi czas, ale najlepszą jakość zachowają do 2 miesięcy od zamrożenia. Warto przechowywać je w torbie do mrożenia, by zapobiec wysychaniu.

Poznajmy więcej informacji.

Czy wędliny można mrozić?

Można zamrozić każdy rodzaj wędliny, bez względu na to, czy jest to polędwica, pieczeń, czy kiełbasa. Tego typu mięso można przechowywać w zamrażarce przez długi czas, ponieważ mrożenie usypia drobnoustroje i inne patogeny, które mogą powodować zatrucia pokarmowe.

Możesz więc przechowywać wędliny w lodówce nawet przez lata, jednak ich jakość z czasem zacznie się pogarszać. W związku z tym rekomenduje się spożycie zamrożonej wędliny do 2 miesięcy od zamrożenia.

Wędlina po 2 miesiącach może doświadczyć ekspozycji na tlen i wysychać, co spowoduje jej gorszy smak, zapach, utratę tekstury, koloru i wilgoci.

Tak więc warto pamiętać o tym, by wędlinę zamrozić, gdy jest jeszcze świeża oraz rozmrozić ją ta szybko, jak to możliwe.

Jak zamrozić wędlinę?

Jeśli masz wędlinę w nieotwartym opakowaniu, po prostu wrzuć ją bezpośrednio do zamrażarki. Zawinięcie opakowania takiej wędliny, np. w plastikową torbę lub folię aluminiową, pomoże zapobiec wysychaniu mięsa.

Mięso z lady, które przechowujesz w plastrach w lodówce mrozi się następująco: Połóż każdy plaster na kawałku ręcznika papierowego i ułóż kawałki w stos (warstwa papieru, warstwa wędliny, itd.).

Następnie włóż stos kilku plastrów do plastikowej torby do zamrażania. Pamiętaj, aby wycisnąć z niej powietrze, by zachować smak i konsystencję. 

Duże kawałki wędliny można po prostu zawinąć w folię aluminiową. Najlepiej użyć kilku warstw i włożyć tak zapakowane mięso go torby do zamrażania, z której należy wycisnąć powietrze.

Pamiętaj, aby oznaczyć opakowanie z zawartością i datą zamrożenia.

Jak rozmrażać wędlinę?

Najlepszym sposobem na rozmrożenie wędliny jest przeniesienie na noc całej porcji, którą zamierzasz zjeść do lodówki w celu rozmrożenia.

Jeśli się spieszysz, włóż wędlinę w torbie do miski z zimną wodą.

Przed użyciem rozmrożoną wędlinę osusz ręcznikiem papierowym, aby usunąć nadmiar wody. Można ją przechowywać w lodówce przez 3-4 dni,

Jeśli zauważysz, że wędlina straciła na jakości i jej smak lub tekstura nie są najlepsze, wrzuć wędlinę na patelnię, a odrobina ciepła i innych przypraw przywróci mięso do życia.

O czym warto pamiętać podczas zamrażania wędliny?

  • Kupuj wędliny od sprawdzonego dostawcy.
  • Zamroź wędlinę jak najszybciej po zakupie. Im dłużej jest przechowywana w lodówce, tym szybciej zacznie się psuć, co obniży jej jakość, gdy będzie rozmrożona.
  • Zachowaj higienę podczas obchodzenia się z wędlinami.
  • Najlepiej zamrażać wędlinę w plastrach, ponieważ szybciej się rozmrażają i łatwiej je porcjować.
  • Umieszczaj wędlinę w torebkach do zamrażania i oddzielaj plastry papierem kuchennym, by zapobiec sklejaniu się.
  • Temperatura w zamrażarce powinna wynosić -18°C lub mniej.
  • Zapisz na torbie z wędliną datę mrożenia.
  • Rozmrażaj wędlinę w lodówce i unikaj mikrofalówki, ponieważ mięso nie rozmrozi się równomiernie.
  • Jeśli rozmrożona wędlina brzydko pachnie, jest śliska lub źle smakuje, może być popsuta, więc najlepiej ją wyrzucić.