Jak Poprawnie Mrozić Ziemniaki? (W Każdej Formie)

Zastanawiasz się, w jaki sposób zamrażać ziemniaki?

Przeczytaj ten artykuł, by się o tym dowiedzieć.

Krótkie streszczenie artykułu:

Ziemniaki można zamrozić, jednak tylko, gdy są ugotowane lub częściowo ugotowane. Dzięki temu przedłużamy ich czas do spożycia do 3 miesięcy.

Przeczytaj więcej informacji.

Czy ziemniaki można zamrozić?

Tak, ziemniaki można mrozić, jednak tyczy się to jedynie ugotowanych ziemniaków. Surowe ziemniaki zawierają zbyt dużo wody, która po rozmrożeniu mogłaby je zamienić w papkę.

Ziemniaki powinno się zamrażać przez maksymalnie 3 miesiące, ponieważ po tym czasie mogą stracić swoją pierwotną jakość.

Jak zamrozić ziemniaki?

Sposób zamrażania ziemniaków będzie się różnił od tego, w jakiej są formie.

Całe lub pokrojone w kostkę

Przed zamrożeniem całych lub pokrojonych w kostkę ziemniaków, będziemy musieli je zblanszować, jeśli nie zostały ugotowane. Jeśli zostały ugotowane, możemy pominąć blanszowanie.

  1. Obierz ziemniaki. Nie jest to wymagane, ale jest pomocne, ponieważ blanszowanie, które za chwilę wykonasz działa najlepiej bez skóry. Warto też pokroić ziemniaki w kostkę, by lepiej można było je zgnieść po rozmrożeniu.
  2. Zblanszuj ziemniaki. Napełnij garnek wodą i dodaj trochę soli. Umieść garnek na dużym ogniu i doprowadź do wrzenia. Gdy się zagotuje, wrzuć ziemniaki do wody. Jeśli ziemniaki są w kostce, zwykle wystarczy 3 minuty, a jeśli są całe, około 10 minut. Potem wyjmij ziemniaki z wrzącej wody i natychmiast zanurz je w zimnej, aby zatrzymać proces gotowania.
  3. Odsącz ziemniaki. Przenieś ziemniaki na durszlak, aby odsączyć je po całkowitym ostygnięciu. Po odsączeniu umieść je na ręczniku kuchennym. Osusz je ręcznikiem papierowym, aby wchłonąć nadmiar wilgoci.
  4. Zamrożenie wstępne. Ułóż ziemniaki w jednej warstwie na blasze do pieczenia/tacce. Włóż je do lodówki i zamrażaj co najmniej 4 godziny lub całą noc.
  5. Zamroź. Gdy ziemniaki się zamrożą, przenieś je do torby do zamrażania, po czym oznacz ziemniaki datą i umieść w zamrażarce.
Ziemniaki tłuczone

Ziemniaki tłuczone zamarzają dobrze, a jeśli dodasz do nich tłuszcz z masła lub śmietanę, zachowają swoją teksturę.

  1. Schłodź ziemniaki. Upewnij się, że tłuczone ziemniaki są całkowicie chłodne przed rozpoczęciem procesu zamrażania.
  2. Rozłóż ziemniaki na blasze. Nałóż łyżką ziemniaki na blaszkę do pieczenia lub tacę wyłożoną pergaminem, aby wstępnie zamrozić ziemniaki.
  3. Pierwsze zamrożenie. Ziemniaki umieść w zamrażarce na co najmniej 4 godziny.
  4. Drugie zamrożenie. Gdy ziemniaki są zamrożone, możesz przenieść je do bezpiecznych w zamrażarce toreb do przechowywania oznaczonych datą.

Jak rozmrozić ziemniaki?

Nie ma potrzeby rozmrażania ziemniaków przed ich ugotowaniem, choć jeśli chcesz, możesz je w tym celu włożyć na noc do lodówki, zwłaszcza jeśli są to całe ziemniaki.

Jeśli chodzi o ziemniaki pokrojone w kostkę, to powinny rozmrozić się podczas gotowania. Po prostu włóż je do wrzącej wody na kilka minut, aż się ugotują.

Tłuczone ziemniaki należy po prostu odgrzać na patelni bez rozmrażania, choć aby było to łatwiejsze, możesz je również wcześniej rozmrozić w lodówce.