Jaki Jest Prawidłowy Sposób Przechowywania Ananasa?

Chcesz wiedzieć, jak prawidłowo przechowywać ananasa?

W tym artykule dowiesz się jak to zrobić.

Krótkie streszczenie artykułu:

Ananasa najlepiej przechowywać w lodówce owiniętego folią, gdzie wytrzyma około 5 dni. Można go również zamrozić lub ususzyć w celu długoterminowego przechowywania.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Jak wybrać dobrego ananasa do przechowywania?

Aby ananas mógł być przechowywany przez przynajmniej kilka dni i nie zepsuł się zbyt szybko, musi mieć skórkę o żywych odcieniach zieleni i żółci. Na ananasie nie powinno być białych lub brązowych obszarów.

Świeży ananas powinien być twardy, gdy jest naciśnięty od spodu. Gdy stukniemy świeżego ananasa, powinien wydać tępy i solidny dźwięk, a nie głuchy jak w przypadku starego ananasa. Poza tym owoc powinien być ciężki jak na swój rozmiar.

Zapach dobrego ananasa powinien być słodki, ale jeśli jest zbyt słodki i zawiera nutę alkoholu, to jest to przejrzały owoc.

Poza tym nieświeży ananas może charakteryzować się pomarszczoną skórą, pęknięciami, oraz brązowymi liśćmi.

Warto wybrać idealnie dojrzałego ananasa, ponieważ owoc ten nie dojrzewa po zerwaniu.

Jak przechowywać ananasa przez krótki czas?

Jeśli zamierzasz zjeść ananasa w ciągu dnia lub dwóch od jego zakupu, możesz po prostu przechowywać go na blacie kuchennym. W tym czasie jednak powinieneś regularnie kontrolować owoc pod kątem psucia się.

Jeśli chcesz przechować ananasa dłużej, bo do 5 dni, należy umieścić go w lodówce. Aby prawidłowo przechowywać ananasa w lodówce, zawiń go w folię i codziennie monitoruj, czy nie psuje się.

Aby przedłużyć czas przydatności do spożycia ananasa do tygodnia, możesz też pokroić go na kawałki.

W tym celu odetnij górę i boki ananasa, po czym pokrój miąższ na mniejsze kawałki lub plastry. Takie plastry przechowuj w plastikowym hermetycznym pojemniku w lodówce.

Jak przechowywać ananasa przez dłuższy czas?

Jednym ze sposobów na długoterminowe przechowywanie ananasa jest jego zamrożenie.

Aby to zrobić, musisz jedynie usunąć skórę i rdzeń owocu. Następnie pokrój ananas na mniejsze kawałki i umieść je w torebce do zamrażania lub hermetycznym pojemniku. Z torebki wyciśnij powietrze.

Bardziej szczegółową instrukcję i więcej informacji na temat zamrażania ananasa znajdziesz tutaj.

Możesz również wysuszyć ananasa, poprzez umieszczenie kawałków w suszarce i pozostawieniu ich na około 15 godzin. Dzięki temu ananas będzie pozbawiony wody i nie zepsuje się przez bardzo długi czas.