Jak Prawidłowo Przechowywać Awokado? (Całe i Pokrojone)

Chcesz wiedzieć, jak przechowywać awokado, aby nie brązowiało?

Przeczytaj więc ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Przekrojone awokado należy przechowywać w lodówce owinięte folią aluminiową, dzięki czemu nie zbrązowieje jeszcze 2 dni. Można je również zamrozić w celu dłuższego przechowywania.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przechowywać pokrojone awokado?

Awokado jest owocem, który łatwo brązowieje. Kolor brązowy to wynik utleniania owocu, gdy ma kontakt z tlenem. Na szczęście istnieją sposoby na spowolnienie tego procesu.

Sposób 1

Jeśli przekroiłeś awokado i nie usunąłeś jeszcze skórki, to niech tak pozostanie. Jeśli masz taką możliwość, zostaw też pestkę, ponieważ skóra i pestka blokują dostęp miąższu do tlenu, przez co owoc nie zbrązowieje tak szybko.

Następnie należy owinąć awokado szczelnie folią aluminiową i przechowywać w lodówce, dzięki czemu będzie zielone jeszcze co najmniej 2 dni.

Sposób 2

Możesz umieścić połówkę awokado w hermetycznym pojemniku z pokrojoną w plasterki cebulą i przechowywać w lodówce. Opary z cebuli spowalniają proces brązowienia, a awokado pozostanie zielone przez co najmniej 2 dni.

Minusem tej metody jest to, że zapach cebuli może być zaabsorbowany przez owoc.

Sposób 3

Jeśli wyciągnąłeś miąższ z awokado, przełóż owoc do pojemnika hermetycznego i owiń resztki owocu folią aluminiową. Następnie zamknij pojemnik, dzięki czemu awokado nie zbrązowieje przez 2 dni.

Sposób 4

Jeśli chcesz zachować awokado na jeszcze dłużej, to możesz je zamrozić. Jest kilka sposobów mrożenia tego owocu. Wszystkie z nich oraz szczegółowe instrukcje jak to zrobić znajdują się w tym poradniku.

Jak przechowywać całe awokado?

Całe awokado należy przechowywać na blacie w kuchni, gdzie może odpowiednio dojrzeć w temperaturze pokojowej. 

Nie przechowuj awokado w papierowej torbie, która zatrzyma naturalny gaz etylenowy z awokado i faktycznie przyspieszy proces dojrzewania.

W przypadku całych awokado, których nie jesteś jeszcze gotowy do spożycia, najlepszym miejscem do przechowywania jest lodówka. 

Chłodzenie spowalnia proces dojrzewania. Awokado, które jest dojrzałe lub zbliżone do niego, również najlepiej przechowywać w lodówce. 

Jeśli przechowujesz niedojrzałe awokado w lodówce, w końcu dojrzeje, ale konsystencja i smak mogą ulec pogorszeniu. 

Jeśli awokado jest dojrzałe, umieść je, w hermetycznym pojemniku lub w półce na owoce i warzywa w lodówce. Powinno zachować jakość przez około 2 tygodnie, w zależności od stopnia dojrzałości.

Jak stwierdzić, czy awokado jest dojrzałe?

Dojrzałe awokado będzie nieco miękkie i będzie miało ciemniejszą skórkę, niż niedojrzałe. Niedojrzałe awokado będzie miało jasnozieloną skórkę i będzie dużo twardsze.

Dużo więcej informacji na temat tego, jak sprawdzić, czy awokado jest dojrzałe, znajdziesz w tym artykule.