Jak Przechowywać Banany, By Szybko Nie Zbrązowiały?

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób przechowywać banany, aby nie przejrzały zbyt szybko?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Aby banany szybko nie zbrązowiały, należy przechowywać je w temperaturze około 12°C, w ciemnym miejscu, z dala od innych owoców i z łodygami zawiniętymi w folię, by spowolnić dojrzewanie.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przechowywać banany?

Banany dojrzewają stosunkowo szybko, jednak to, jak szybko ten proces zachodzi, zależy głównie od ich sposobu przechowywania. Oto jak najlepiej przechowywać banany.

W temperaturze pokojowej

Banany można przechowywać na przykład w kuchni, ale temperatura nie może być zbyt wysoka. Im wyższa temperatura, tym banany szybciej dojrzeją, dlatego najlepiej przechowywać je w około 12°C.

Jeśli nie chcesz, by owoce te szybko dojrzały, przenieś je do ciemnego miejsca z dala od światła słonecznego, na przykład szafki kuchennej.

Jeśli przyniosłeś banany w reklamówce, lepiej je z niej wyjąć, ponieważ ciepło i wilgoć torby przyspieszają dojrzewanie i psucie.

Jeśli chcesz, aby banany nie przejrzały szybko, nie trzymaj ich razem. Aby zapobiec szybkiemu brązowieniu bananów, podziel kiść i rozdziel owoce.

Trzymaj banany z dala od innych owoców, aby wydłużyć ich żywotność. Na przykład gazy etylowe, które wytwarzają jabłka, czy awokado mogą przyspieszyć dojrzewanie.

W lodówce

Banany przechowywane w lodówce powinny być już dojrzałe, ponieważ jeśli włożysz zielone banany, nie będą w stanie dojrzeć w tak chłodnym środowisku.

Musisz pamiętać o tym, że banany w lodówce mogą szybciej stać się brązowe, ale dotyczy tylko to skórki. W środku powinny być nadal jasne. Nie powinno to jednak wpłynąć na smak.

W zamrażarce

W celu długoterminowego przechowywania bananów możesz umieścić je w zamrażarce.

Musisz jedynie oczyścić miąższ, pokroić owoc na plasterki i zamrozić. Więcej informacji na temat zamrażania bananów znajdziesz w tym artykule.

Jak dłużej zachować świeżość bananów?

Gdy banany dojrzeją, włóż je do lodówki. Skórka może stać się brązowa, ale temperatura lodówki zatrzyma dojrzewanie.

Możesz także owinąć łodygi bananów folią spożywczą. Sprawi to, że gaz etylowy, który emitują banany będzie uwalniany do folii, a nie na banany, co spowolni proces dojrzewania owoców.

Aby zachować świeżość bananów na dłużej, nie wkładaj ich do miski z innymi owocami, które uwalniają dużo etylenu, takich jak jabłka, melony, brzoskwinie i kiwi. Rozdziel także kiść bananów, aby zapewnić lepszy przepływ powietrza.