Jak Przechowywać Buraki? (Wszystko, Co Musisz Wiedzieć)

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przechowywać buraki?

W tym artykule dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Krótkie streszczenie artykułu:

Buraki najlepiej przechowywać w lodówce, piwnicy, lub garażu. Najlepiej trzymać je luzem i przyciąć liście do około 5 cm. Ich okres przydatności powinien wynieść około 2 miesiące.

Poznajmy więcej faktów.

Jak długo można przechowywać buraki?

To, jak długo buraki będą zdatne do spożycia, zależy w dużej mierze od sposobu ich przechowywania. Zamrożone buraki mogą być przechowywane nawet rok, a buraki w lodówce 2 miesiące.

Jakie buraki powinieneś przechowywać?

Buraki najlepiej kupować z liśćmi, ponieważ zielenina wiele mówi o świeżości buraka, a jeśli jej nie widzimy, trudniej stwierdzić, w jakiej kondycji jest warzywo. Jeśli liście zaczynają więdnąć, burak może być już stary.

Wybierz buraki, które są małe i jędrne, o ciemnobordowym zabarwieniu, nieskazitelnej skórce i jasnozielonych liściach bez oznak więdnięcia. Burak powinien też mieć korzeń palowy na końcu.

Unikaj dużych buraków, które mają owłosiony korzeń palowy. Będzie to oznaczać, że smak takich buraków pozostawia wiele do życzenia. Mniejsze buraki będą słodsze i delikatniejsze.

Jak przechowywać buraki?

Przed przechowywaniem buraków należy usunąć liście na wysokości mniej więcej 5 cm nad burakiem. Przycięcie liści zbyt nisko będzie skutkowało wyciekiem soku.

Buraki powinny być przechowywane w wilgotnym środowisku i nie należy trzymać ich w torebkach plastikowych, które zatrzymują wilgoć i powodują gnicie warzyw.

Najlepiej buraki przechowywać luzem i nie myć ich przed przechowywaniem.

Oto sposoby przechowywania buraków.

W lodówce

Buraki najlepiej przechowywać w lodówce w szufladzie na warzywa. Pozostaw je nieumyte, ponieważ nadmiar wilgoci może spowodować szybsze psucie się, ale odetnij łodygi do wysokości około 5 cm. Warzywa te wytrzymają w lodówce 2 miesiące.

W zamrażarce

Aby zamrozić buraki, odetnij liście, usuń bród i gotuje je pod pokrywką przez 30 minut. Ugotowane buraki przełóż do zimnej wody, a po ostygnięciu obierz ze skórki i pokrój na równe kawałki. 

Krój na powierzchni wyłożonej ręcznikami papierowymi, ponieważ pokrojone buraki mogą wydzielać sok, który plami blaty i ubrania. Umieść pokrojone buraki w torbie do zamrażania i przechowuj je w zamrażarce do roku.

W piwnicy/garażu

Wsyp na dno skrzynki około 5 cm piasku, trocin lub tortu a następnie ułóż w niej jedną warstwę buraków. Następnie przykryj buraki kolejną warstwą torfu, trocin lub piasku. 

Przechowuj w chłodnym, ciemnym i suchym miejscu, sprawdzając buraki co miesiąc, czy są jędrne i bez skaz. Jeśli zauważysz, że niektóre są spleśniałe, usuń je ze skrzynki, aby nie zarażały zdrowych buraków.