Jak Przechowywać Cebulę, By Starczyła Na Długo?

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób prawidłowo przechowywać cebulę?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Cebulę należy przechowywać w chłodnym, suchym i ciemnym miejscu, z dobrym przepływem powietrza, by uchronić ją przed psuciem i kiełkowaniem.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak długo cebula jest zdatna do spożycia?

Cebula w idealnych warunkach przechowywania może przetrwać około 3 miesiące.

Oprócz idealnych warunków, warzywo to musi być też we wzorowym stanie, czyli nie mieć miękkich plam, pleśni, silnego zapachu i pomarszczeń.

Jak przechowywać cebulę?

Cebula lubi chłodne, suche i ciemne miejsca. Lodówka zazwyczaj nie jest dobrym miejscem do jej przechowywania na dłużej, ponieważ temperatury są tam zbyt niskie, a wilgoć za wysoka, co może szybko doprowadzić do zepsucia się warzywa.

Przechowuj cebulę z dala od światła, ponieważ światło daje cebuli sygnał do kiełkowania, co zmienia smak tego warzywa na gorszy.

Nie przechowuj też cebuli w plastikowej torbie, ponieważ cebula musi oddychać, a uwięziona wilgoć może prowadzić do pleśni. 

Aby zapewnić lepszy przepływ powietrza i niski poziom wilgoci, dobrze trzymać cebulę w siatkowych torebkach lub skrzynkach z dziurami.

Długoterminowo można więc przechowywać cebulę w piwnicy, w garażu, czy w chłodnej szafce w koszu wiklinowym, czy siatce.

Oczywiście, jeśli chodzi o krótkotrwałe przechowywanie, gdy planujesz użyć cebuli w ciągu kilku dni, możesz trzymać cebulę na blacie w kuchni lub w szafce.

Czy można zamrozić cebulę?

Jeśli nie masz odpowiednich warunków do przechowywania cebuli, to możesz ją zamrozić i przechowywać w zamrażarce przez długi czas.

Nie można mrozić całej cebuli, ale w postaci pokrojonej lub posiekanej w torebce do zamrażania. Więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule.