Jak Przechowywać Cytrusy? (Limonka, Cytryna, Grejpfrut, Pomarańcz)

Chcesz wiedzieć, w jaki sposób przechowywać poprawnie cytrusy?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Cytrusy najlepiej przechowywać na blacie w kuchni lub w lodówce, gdzie pozostaną świeże przez ponad miesiąc. Kluczem jest dobra cyrkulacja powietrza i brak wilgoci.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Jak przechowywać cytrusy?

Cytrusy niezależnie czy są to limonki, cytryny, grejpfruty, czy pomarańcze, zawsze przechowuje się tak samo.

Zanim zaczniesz je przechowywać, musisz wybrać świeże owoce o żywych kolorach i twarde w dotyku, ponieważ cytrusy nie dojrzewają po zerwaniu, a jeśli wybierzesz zbyt dojrzałe, to szybko zgniją.

Oto jak najlepiej je przechowywać.

Na blacie w kuchni

Jeśli planujesz zjeść cytrusy w krótkim czasie, możesz je przechowywać w temperaturze pokojowej. Dzięki temu będą one dobre przez kilka dobrych dni.

Należy jednak pamiętać o tym, by temperatura nie była zbyt wysoka i aby owoce nie były zbyt stłamszone obok siebie, ponieważ zaburzy to cyrkulację powietrza. Warto też trzymać cytrusy z dala od światła słonecznego oraz w suchości.

Jeśli jednak nie planujesz spożyć owoców cytrusowych w ciągu 2-3 dni, lepiej przenieść je do lodówki.

W lodówce

Cytrusy w lodówce mogą wytrzymać nawet ponad miesiąc. Ważne jest, by utrzymywać temperaturę na poziomie około 4 stopni, by owoce były w jak najlepszym stanie.

Grejpfrut dobrze toleruje nawet nieco wyższe temperatury, np. 5-6 stopni.

Nie należy trzymać cytrusów w reklamówce, tylko albo położyć je luzem w szufladzie na warzywa i owoce, albo trzymać w siatkowej torebce. Dzięki temu cyrkulacja powietrza będzie lepsza, co zapobiegnie pleśni i zmiękczaniu skórki.

Jak sprawdzić, czy cytrusy są nadal świeże?

Zła konsystencja i zapach świadczą o zepsuciu się cytrusów. Kwaśny i sfermentowany smak lub zapach na owocu to jasny sygnał do jego wyrzucenia.

Oczywiście pleśń na cytrusie również jest powodem, by go wyrzucić.

Jeśli nie jesteś pewien co do świeżości cytrusa, ściśnij go delikatnie. Jeśli daje tyle soku co zwykle i nie ma podejrzanych zapachów, to wszystko powinno być w porządku