Jak Przechowywać Czosnek (Aby Był Świeży Na Długo)

Chcesz dowiedzieć się, jaka jest odpowiednia metoda przechowywania czosnku?

Przeczytaj ten artykuł.

Krótkie streszczenie artykułu:

Czosnek najlepiej przechowywać w postaci całych, nieobranych główek w temperaturze pokojowej, z dala od słońca w torbie lub koszyku z dobrym przepływem powietrza.

Poznajmy wszystkie szczegóły.

Przez jak długo można przechowywać czosnek?

To zależy od tego, jak go przechowujesz i czy był obierany. Cała, nieobrana główka czosnku wystarczy na około 6 miesięcy. Z kolei nieobrane ząbki, które zostały oddzielone od główki, pozostaną dobre przez około 3 tygodnie.

Gdy obierzesz czosnek, najlepiej zużyć go w ciągu tygodnia. Mielenie lub wyciskanie czosnku pozwala na jego zużycie w ciągu 24 godzin.

Aby stwierdzić, czy czosnek jest zepsuty, delikatnie ściśnij nieobraną główkę czosnku. Jeśli jest twarda, prawdopodobnie czosnek jest dobry, ale miękka główka wskazuje na to, że nie należy go spożywać.

Innym znakiem ostrzegawczym jest kolor. Obrane ząbki czosnku powinny być białe, a przebarwienia są oznaką rozkładania się warzywa.

Jak przechowywać czosnek?

Oto 4 metody przechowywania czosnku. Metody różnią się w zależności od formy, w jakiej jest czosnek. Wybierz jedną, która najbardziej Ci odpowiada.

Najlepiej jednak użyć metody nr 1 lub 3.

Metoda 1- przechowywanie czosnku w temperaturze pokojowej

Przechowuj główki czosnku w chłodnym, suchym miejscu w torbie lub misce z dobrym przepływem powietrza (takiej jak worek siatkowy lub luźno pleciony kosz). 

Trzymaj czosnek w ten sposób w temperaturze pokojowej w spiżarni lub z tyłu szafki kuchennej, z dala od słońca, a wytrzyma około pół roku.

Metoda 2- przechowywanie czosnku w lodówce

Jeśli masz czosnek w postaci obranych ząbków, w plasterkach, czy wyciskany, to lodówka jest doskonałym miejscem do jego przechowania. Taki czosnek przechowuj w hermetycznym pojemniku w lodówce i zużyj go w ciągu 2-3 dni.

Metoda 3- mrożenie czosnku

Czosnek dobrze się zamraża, niezależnie od tego, czy jest cały, obrany czy posiekany.

Aby zamrozić całe główki czosnku, umieść je w torebce nadającej się do zamrażania, oznacz datą i zamroź.

Aby zamrozić obrane ząbki, rozłóż je równomiernie na wyłożonej pergaminem blasze do pieczenia. Przykryj blachę folią, a następnie zamroź przez noc. Następnie przenieś zamrożone ząbki to torebki do zamrażania i zamroź ponownie.

Metoda 4- suszenie czosnku

Suszony czosnek doda smaku wielu potrawom.

Aby go przygotować, obierz i przekrój ząbki wzdłuż na pół. Aby wysuszyć czosnek w piekarniku, susz w temperaturze 60°C przez 2 godziny, następnie zmniejsz temperaturę do 55°C i kontynuuj suszenie przez 4-6 godzin lub do momentu, aż czosnek będzie chrupiący. 

Przechowuj czosnek w hermetycznym pojemniku w temperaturze pokojowej.