Jak Przechowywać Domowy Makaron? (3 Sposoby)

Chcesz wiedzieć, jak poprawnie przechowywać domowy makaron?

Dowiesz się tego w tym wpisie.

Krótkie streszczenie artykułu:

Makaron domowy można przechowywać w lodówce do 3 dni, zamrozić, lub wysuszyć, aby był zdatny do spożycia nawet przez 6 miesięcy.

Poznajmy więcej szczegółów.

Jak przechowywać domowy makaron w lodówce?

Aby przechowywać makaron w lodówce, przełóż go do miski i oprósz szczyptą białej mąki. Delikatnie rozprowadź mąkę na makaronie, aby przyległa do ciasta. 

Następnie rozłóż domowy makaron luźno na tacy, talerzu, lub innej powierzchni. Pozostaw makaron w chłodnym, suchym miejscu na co najmniej 2 godziny, aby stwardniał.

Po tym czasie włóż makaron do plastikowego pojemnika ze szczelną pokrywką lub zamykanej plastikowej torebki. Makaron się nie sklei, ponieważ jest posypany mąką. Najlepiej podzielić makaron na kilka pojemników, by wyjmować mniejsze porcje.

Makaron włóż do lodówki, gdzie powinien być dobry do 3 dni, choć najlepiej zużyć go szybciej, ponieważ będzie smakował lepiej, gdy jest świeży.

Jak przechowywać domowy makaron w zamrażarce?

Możesz też zamrozić makaron, a w zamrażarce nie zepsuje się nawet przez miesiąc.

W tym celu posyp makaron mąką i wymieszaj, a po zakończeniu rozdziel makaron.

Następnie wyłóż blachę do pieczenia pergaminem, aby makaron się do niej nie kleił i rozłóż na niej makaron tak, by powietrze mogło swobodnie przepływać. Pozostaw na około pół godziny.

Gdy makaron będzie suchy, włóż odkrytą tacę do zamrażarki na 2 godziny, by makaron stwardniał i się mniej sklejał.

Gdy makaron stwardnieje, zdejmij go z tacy i przenieś do zamykanej torebki do zamrażania. Z torebki wyciśnij powietrze. Oznacz torebki datą i rodzajem makaronu, abyś mógł łatwo stwierdzić, co jest w środku i do kiedy możesz zużyć makaron.

Makaronu nie trzeba rozmrażać, ale gotuje się go kilka minut dłużej niż kupny makaron. 

Jak przechowywać wysuszony makaron?

Na początku posyp makaron mąką równomiernie i wymieszaj, by się nie sklejał. Następnie umieść makaron na ruszcie w piekarniku w celu wysuszenia.

Możesz też użyć stojaka na makaron, jeśli masz.

Pozostaw makaron na 12-24 godziny bez włączania piekarnika. Możesz alternatywnie włożyć makaron do suszarki na grzyby i suszyć przez 2-3 godziny.

Gdy makaron całkowicie wyschnie, przenieś go do pojemnika z pokrywką lub zamykanej plastikowej torby. Pojemnik musi być szczelnie zamknięty, aby makaron nie był narażony na działanie powietrza z zewnątrz.

Makaron powinien zachować świeżość przez 6 miesiecy.

Umieść pudełko z makaronem z dala od bezpośredniego światła słonecznego w chłodnym, suchym miejscu. Suszony makaron należy gotować przez około 4-7 minut.